Терористи украле 11 авиони – САД во страв дека ќе нападнат на годишнината од 11 септември


Откако силите на милитантната исламистичка група Либиска зора (Libyan Dawn) кон крајот на минатиот месец зазеде аеродром во Либија, исчезнале единаесет авиони од меѓународниот аеродром во Триполи, пишува Дејли мејл.

avion 2Американските безбедносни експерти стравуваат дека исламистичките милитанти би можеле тие авиони да ги искористат за терористички напад од поголем обем.

Американските власти веќе две недели објавуваат предупредувања за состојбата во Либија, истакнувајќи дека исчезнатите авиони би можеле да бидат употребени за терористички напади за време на одбележувањето на страшниот терористички напад од 11 септември 2001 година, пренесува Вашингтон фри бикон.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1