Трета победа – Македонија во осминафинале!!


Македонските ракометари ја извојуваа третата победа по ред на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Катар. Потешко од очекувањата, македонските ракометари ја совладаа селекцијата на Босна и Херцеговина со резултат 25:22.

makedonija rakomet navivaci
Иако отворивме добро, Босанците брзо се вратија и мечот беше неизвесен до самиот крај. Најдобар поединец беше Манасков кој беше прогласен и за најдобар играч на мечот.
Кире Лазаров имаше лош ден. Постигна 3 гола, сите од линијата за 7 метри.

Со оваа победа Македонија и практично е во осминафиналето

Следниот натпревар на Македонија е во среда со почеток во 17:00 часот против Хрватска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1