ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА ВО НАЈАВА: Европскиот парламент повика на вооружување на Украина


Европскиот парламент на денешната седница донесе Резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да ја вооружуваат Украина.

rusija ukraina

– Советот на Европа на 16. јули 2014. година го укина ембаргото на извоз на оружје во Украина, така што нема повеќе препреки или законски ограничувања за земјите членки од ЕУ да доставуваат одбранбено оружје во Украина. ЕУ мора да најде начин да и` помогне на Украина во подобрувањето на одбранбените способности на земјата и заштита на нејзината државна граница, се вели во документот на Европскиот парламент.

Ваков евентуален развој на ситуацијата речиси сигурно би довел до идентична реакција на Москва, односно, Русија би почнала да ги вооружува Донјецк и Луганска Република, пренесе Правда.

Во документот исто така се наведува дека евентуалното приклучување на Украина кон НАТО алијансата е прашање кое нема врска со Европска Унија, како и дека тоа мора да биде ставено на внатрешен референдум во Украина.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1