ВИДЕО: Џиновски комарци, 20 пати поголеми од обичните


Крвопијци, кои се дури 20 пати поголеми од „обичните“ комарци, крајно се агресивни, а по нивното каснување останува голем и болен оток!

komarac-630x420Џиновските комарци се појавиле во САД, поточно во централна Флорида. Властите на таа американска држава ги предупредиле граѓаните дека овие инсекти се крајно агресивни, а по нивното каснување се создавал оток проследен со голема болка.

Ентомолозите на Универзитетот во Флорида велат дека инвазијата на суперкомарците е подпомогната од облините дождови по тропската олуја Деби.

Тие им препорачуваат на граѓаните да се заштитат на наједноставниот можен начин – да се облекуваат во гардероба во која комарците не би можеле да ги каснат.

Единствена добра работа во таа инвазија на мамутските крвопијци е тоа дека тие не пренесуваат некој опасен вирус или зараза.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1