Видео: Над струмица гореше цела ноќ


Пожарот во Стумичко никако да згасне. Откако вчера повторно се разгоре ридот над градот, пожарот стивнуваше па се разгоруваше цела ноќ. Гореше околу “Гогова чешма“

Градот е прекирен со чад.

Противпожарни возила од Струмица, Радовиш и Валандово цела ноќ беа распоредени долж патот кон Валандово.

Пожарникарите вчера правеа и засеци за да спречат ширење на пожарот кон викендиците. “Канадерите“ ќе гасат и утрово.

Според поседните информации ридовите над градот се опустошени целосно. Гореле дури и корените на дрвјата во земја. Високите температури само ги влошуваат шансите пожарот комплетно да се изгасне.

Видео – Ѓорги Вртев

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1