Tag Archives: strumica

Надзорник на струмичкиот затвор обвинет за поткуп

Од осудено лице зел поткуп од 400 евра за да ургира дозвола за излез кај правникот на затворот.

______________________________________________________________________________________________________

Поплавени објекти од обилните дождови во Струмица (Фото)

Обилните дождови кои од синоќа го зафатија Струмичкиот регион предизвика поплава во градот Струмица, покрај поројот од “Крушевска Република“. Поплавени се улици, станбени објекти, подруми кај улиците “Браќа Минкови“ и Максим Горки“.

______________________________________________________________________________________________________

Загина тракторист од струмичко – Ново коњарево

Вчера во сообраќајна несреќа почина трактористот Ванѓел И. (75) од Ново Коњарево. Незгодата се случила во раните утрински часови, во 06.20 наутро, на земјениот пат во правец Ново Коњарево – с.Бајково.

______________________________________________________________________________________________________

Биста на Ристо Шишков и Гоце Арнаудов во Струмица

Ристо Шишков ќе добие своја биста во Струмица, по повод 20 години од фестивалот на Ристо Шишков, а Гоце Арнаудов по повод едногодишнината од неговата смрт.

______________________________________________________________________________________________________

Старите затемнети икони се заменуваат со златни

Златни икони во струмичката црква Свети 15 Тивериополски Маченици

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес во Македонија – епицентар близу Струмица

  Попладнево околу земјотрес со интензитет од 3,6 степени почуствуван во Македонија. Според сеизмолозите епицентарот бил источно од Струмица.

______________________________________________________________________________________________________

Барал пари од пензионерите „оти го каснало змија“

Пензионерите во Струмица се се` почесто мета на измамници, кои ги лажат за да ги „фатат“ на емоции, да им стане жал. Ќе им ги земат парите и никогаш повеќе не се враќаат.

______________________________________________________________________________________________________

Цеца со фалс фустан во Струмица? – висат конци на сите страни – Фото

Познатата српска турбофолкерка Цеца е позната по скапите и екстравагантни фустани кои ги носи на своите концерти. Не добивме информација во чија креација настапи во Струмица, но чија и да е – или набрзина ја шиела или се работи за пришиен фустан. 🙂 🙂 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Видео – Цеца со прогноза за Заев – ,,би можел да станеш премиер,,

Најинтересно од изјавата на Цеца беше нејзината последна реченица, која се однесуваше за градоначалникот Заев: „Би можел да стане и премиер за некоја година.“

______________________________________________________________________________________________________

Струмица ќе гради споменик за загинатите во пожарот

Четворицата струмички херои што го загубија животот гаснејќи го пожарот во Струмица, ќе добијат споменик.

______________________________________________________________________________________________________

Навивачите на грчки „ПАОК“ си отишле голи, а изеле и ќотек – ФОТО

  ,,Тоа ги испровоцирало домашните навивачи, по што следувало и ќотек врз Грците. И не само тоа, навивачките маици на симпатизерите на „ПАОК“ им биле одземени, па местото го напуштиле голи.,,

______________________________________________________________________________________________________

„Македонија е грчка“ на стадионот во Струмица

Педесетина навивачи вчера на грчкиот фудбалски клуб ПАОК, на стадионот во Струмица извадија транспарент на англиски „MACEDONIA IS GREEK“(„Македонија е грчка“). Освен тоа, ја демолирале и трибината, од што биле искршени 40 столчиња.

______________________________________________________________________________________________________

Паднаа првите договори на домаќинствата со „Струмица гас“, а цената не се знае

Јавното претпријатие за енергетски дејности „Струмица гас“ од понеделникот официјално почна со склучување на договори за приклучување на домаќинствата на гасоводната мрежа.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Баба Лина од Струмица наполни 103 години

Си дочека внуци и паравнуци. Лина има син и три ќерки, девет внуци и единаесет пра-внуци. Животот му го должи на Бога, бидејќи секое утро и вечер пеела молитви.

______________________________________________________________________________________________________

Се сонча на пазар, спие на тезга – момче на работен одмор во Преспа

ПРЕСПА ЌЕ ГО ВИДИ, ТОЈ НЕА НЕ, ова младо момче е на работен одмор во Ресен.

______________________________________________________________________________________________________

Почина Војо Гркланов – 4 та жртва на пожарот во Струмица

На Клиниката за хирушки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје, изутрината почина уште едно лице. 54-годишниот Војо Гркланов од стумичкото село Вељуса, им подлегна на повредите здобиени во пожарот кој избувна на 23 јули во местото Чамчифлик кај Струмица, јавува МИА.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Жешка Сузе под струмички водопад

Сузе направи бомба фото – сесија Фотосесија на Сузана Гавазова – Сузе кај Смоларскиот водопад на планината Беласица во струмичко.

______________________________________________________________________________________________________

Струмица конечно здивнува – нема нови пожари

Со последниот голем пожар пред два дена, во градот имаше чад на сите страни. Ако продолжеше така, ќе беше погубно за здравјето на струмичани.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1