Tag Archives: avioni

Фото: Како ќе изгледаат авионите во иднина?

Во иднина комерцијалните летови ќе изгледаат сосема поинаку како резултат на напорната работа на аероинжењерите и дизајнерите кои ги претставија новите типови на авиони, со цел да ги направат побрзи, по ефикасни и поеколошк. Делта форс Корпорацијата „анортоп Груман“ смисли летачко крило на кое моторите ќе бидат поставени на горната страна, со цел што повеќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Строго контролирани играчки

Владата во Пекинг донела одлука продавниците за играчки да го регистрираат идентитетот на лицата кои од нив ќе купат хеликоптери и авиони со далечинско управување, а ова е една од мерките за претпазливост пред 18 конгрес на Комунистичката партија во Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Карта која во реално време ги прикажува сите авиони на небото (Фото)

Во секој момент над небото на САД налетуваат околу 5000 комерцијални авиони, а сега постои и вебсајт кој на корисниците на интернет им овозможува да го пронајдат кој било лет во периодот додета тој се лета.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Политичка пресметка на небо – ќе се судреа авиони на две партии

Два авиони за влакно избегнаа несреќа летајќи над Холандија. Тие се приближиле толку што едно време летале и закачени еден за друг.

______________________________________________________________________________________________________

Принудно слетани два авиони на скопскиот аеродром поради птици

Вчера попладнето два авиони поради потешкотии при полетувањето кои ги предизвикале јато птици биле принудно приземјени на скопскиот аеродром, подврдуваат од МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Штрајк на летачкиот персонал на Луфтханза

Луфтханза  се закани дека ќе штрајкува. Како што соопштиле од синдикаотот на најголемата авиокомпанија неговите членови ќе стапат во штрајк поради тоа што не успеале да се договорат за платите и условите за работа во компанијата.

______________________________________________________________________________________________________

Путин живее како цар – оди по нужда во тоалет вреден 60 000 евра – Фото

  За рускиот претседател Путин нема криза, бидејќи само за одржување на резиденцијата во која престојува, авионот, авотмобилот во кој се вози од буџетот годишно се издвојуваат две милијарди евра.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Над струмица гореше цела ноќ

Пожарот во Стумичко никако да згасне. Откако вчера повторно се разгоре ридот над градот, пожарот стивнуваше па се разгоруваше цела ноќ. Гореше околу “Гогова чешма“

______________________________________________________________________________________________________

Пожар: Струмичките ридови соголени – сеуште горат дури и корените под земја

Пожарот во Струмица се разгорел и денес, се проширил и крај патот кон Вландово.

______________________________________________________________________________________________________

Денеска повторно пожар во Струмица кај „Гогова чешма“ – изгаснат е

Конечно се локализира пожарот кој од вчера рано изутрина гореше во близина на „Гогова чешма“. Канадерите мораа претпладневно повторно да реагираат.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Авионите гасат во Струмица

Во Струмица денес гореше на истото место каде во понеделникот пожарот однесе 2 човечки животи.

______________________________________________________________________________________________________

Повторно потпалена Струмица: Два Ер Трактор авиони активирани за гаснење

Пожарите се подметнати, зашто дежурни екипи до 10 часот утрово не забележале активен оган на теренот – изјави командирот на ТППЕ, Мијалче Крстев.

______________________________________________________________________________________________________

Се урнаа 2 британски воени авиона – загина пилот, по 2 се трага

  Се урнаа два авиона на британското воено воздухопловство. Еден пилот загинал.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1