Се урнаа 2 британски воени авиона – загина пилот, по 2 се трага


 

Се урнаа два авиона на британското воено воздухопловство. Еден пилот загинал.

Авионите летале во близина на шкотскиот брег над заливот Мореј Фирт млазните авиони „торнадо ГР4“ во еден момент само изгубиле контакт со радарската служба.

Двајца членови на екипажот биле извлечени од водата и пренесени во болница, но еден им подлегнал на повредите. Вториот пилот ев во тешка состојба.

Потрагата по другите двајца пилоти е прекината поради лошите временски услови.

Капетанот Јан Гејл, изјавил дека во тел е истрага за да се утврди причината за уривање на авионите

Tags: , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1