Путин живее како цар – оди по нужда во тоалет вреден 60 000 евра – Фото


 

За рускиот претседател Путин нема криза, бидејќи само за одржување на резиденцијата во која престојува, авионот, авотмобилот во кој се вози од буџетот годишно се издвојуваат две милијарди евра.

Додека неговит француски колега Франсоа Оланд гледа на се да ги намали трошоците. Путин се расфрла со јахти, скапи часовници од бело злато, а тоалетот во неговиот авион вреди 60 000 евра

Трошоците кои се извојуваат за удобен живот на рускиот претседател во јавноста ги открил заменик премиерот на Русија, Борс Немчов. Тој објавил документ од 32 страници  во кои се наведува дека Путин има на располагање 58 авиони и хеликоптери и 20 резиденции, 11 часовници кои заедно чинат колку една негова годишна плата.

Документот е објавен под ироничен назив –Животот на робот на галијата, бидејќи Путин во една прилика на конференција за медиумите така го опишал својот живот. Немчев сакал да објасни убаво дека додека Путин се расфрла со пари а  милиони руси живеат во сиромаштија.

 

Флотата со луксузни јахти  кои му се на располагање на Путин  зборуваат  дека тој го живее животот  на олигарсите

Една од трите јахти која што е долга 53, 7 метри има спа центар базен водопад и винарија.Но ова не е најлуксузната јахта на путин. Онаа која што е најдобра има тоалети со  мермер  пет палуби, џакузи.

Во ваква јахта ужива Путинн додека милиони руси гладуваат, но и натаму е популарен меѓу русите

Tags: , , , ,

Ирена Чачкова

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1