ВИДЕО: Снимки од земјотресот во Непал од кои ќе ви се заледи крвта – 2000 загинати


Бројката на жртвите е околу 2.000 и се уште расте. Бројот на жртви се уште не е конечен, а првите видео записи можат да ни ја доловат разорната моќ на земјотресот.

Земјотресот бил со интензитет од 7,9 степени според Рихтеровата скала.

zemjotres-nepal

Еден од седумте споменици е Плоштадот Дурбар кој има облик на спирална школка е еден од симболите на Буда.

Овој споменик бил целосно уништен во денешниот земјотрес кој го погодил Непал. Плоштадот во некогашниот облик го направил и изградил Сиди Нарасима, кој владеел од 1620. до 1661. година.

Покрај палатата Дурбар,  на плоштадот се наоѓале и следните споменици:

nepal-b1

Храмот “Hiranya Varna mahaa Vihar” од 12 век.
Храмот “Kumbershwara” од 1392 година
Храмот “Krishna Mandir Vihara” од 12 век
Храмот “Machchendranath” од 1404 година

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1