(ВИДЕО) Вака една мала Србија во 1999 се спротивстави на најмоќната воена сила НАТО


НАТО бомбардирањето на тогашната Југославија траеше 11 недели и однесе, според некои извори, дури 4000 животи.

Но, и понатаму ќе остане најголема „државна тајна“ дека пилотите на тогашната Војска на Југославија ги нападнале НАТО базите, а пред се оние во Тузла (БиХ) и Тирана (Албанија)bombardiranje-Srbije-aprila-1999-od-strane-NATO-2

Најголемата приказна за време на бомбардирањето во СРЈ 1999 година, за која слушнале сите Срби, се оние поврзани со нападите на тогашната Војска на Југославија на аеродромите во Тузла и Тирана, каде биле стационирани НАТО силите. Но, овие наводи никој не ги потврдил и ќе останат најверојатно вечна мистерија.

Воениот аналитичар Мирослав Лазански вели дека нема никаква потврда дека навистина се случил овој напад, и тврди дека тоа е уште еден од митовите кои ги направиле српските медиуми.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1