Викендов дишете – од понеделник не чекаат 43 степени


Во периодот од недела до среда не очекува пораст на дневните температури. Македонија ке биде зафатена од нов топлотен бран кој ке ни донесе максимални дневни температури кои ке се движат од 33 до 43 степени, и ув индекс кој во вторник и среда ке достигне вредност 10.

На Балканскиот полуостров во сабота ке биде претежно сончево и топло. Локални врнежи се очекуваат понекаде во Хрватска, Босна и Црна Гора. Максималните температури ке се движат од 30°C до 37°C.

Во Македонија во сабота ке биде сончево и топло со пораст на дневните температури. Ке дува доумерен слаб северен и северозападен ветар. Утринските температури од 13°C до 21°C, а максималните дневни ке се движат од 28°C до 39°C. Ув индекс 9.

Во Скопје во сабота ке биде сончево и топло. Ке дува слаб северен ветар. Утринската температура од 18°C, а максималната дневна ке достигне до 36°C. Ув индекс 9

Во периодот од недела до среда не очекува пораст на дневните температури. Македонија ке биде зафатена од нов топлотен бран кој ке ни донесе максимални дневни температури кои ке се движат од 33 до 43 степени, и ув индекс кој во вторник и среда ке достигне вредност 10.

Во недела во Македонија тропски ден. Ке биде сончево и многу топло. Слаб ветар. Утринските температури од 14°C до 23°C, а максималните дневни ке се движат од 33°C до 40°C. Ув индекс 9.

Во понеделник тропски ден, сончево и многу топло. Ке дува слаб северен и северозападен ветар. Утринските температури ке се движат од 14°C до 23°C, а максималните дневни ке достигнат до 34°C односно до 41°C.

Во вторник и среда не очекуваат екстремно високи дневни температури кои ке се движат во интервал од 35°C до 43°C и ув индекс 10. Ке дува слаб северен и северозападен ветар. Утринските темнператури ке се движат од 15°C до 25°C.

Извор – weather4all.mk

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1