Вистината за мигрантите – зошто се нарекуваат СИРИЈЦИ кога само 20 насто од нив се од Сирија? (Видео)


Медиумската пропаганда околу мигрантите е се посилна, но дали е вистина тоа што се пренесува. Поради некои причини мигрантите се поврзуваат само со Сирија иако најголемиот дел од нив не се сиријци.

Дел се од Авганистан, Либија дури и Африка. А според тврдењето во ова видео оние сиријци кои се меѓу мигрантите се дел од оние кои бегаат од напливот на ИСИС а не од Асад и владата на Сирија, а дел се сиромашни луѓе кои гледаат шанса за полесен живот во Европа.migranti5436

Според оваа девојка од Сирија оваа пропаганда е со цел да се престави Сирија како небезнедно место со што би се оправдала воена интервенција.

Во видеото таа говори за ситуацијата во Сирија, за тоа што го чита во медиумите за бегалците и за смисленото сценарио на западните медиуми.

Видеото е на англиски јазик

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1