Владата ќе се откаже од ДДВ-то од пораките за донации


Владата планира да се откаже од ДДВ-то од пораките за донација на поплавените подрачја.

Идејата ќе се разгледува на следната владина седница.pomos poplava

Освен што ќе се откаже од ДДВ-то од телефонските повици, Владата предвидува олчеснување за компаниите кои ќе сакаат да донираат мебел, така што ќе им се отпише процентот на ДДВ.

Од Црвениот крст информираат дека засега е обезбедена помош за околу 650 настарадани семејства, а на 300 веќе им е доставена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1