Воздухоплоството не ве штити ова можеа да се бомби – Авион фрлил 1000 мечиња со со овој напис во Белорусија


Двајца високи воени команданти во Белорусија се отпуштени зошто потфрлиле да спречат влегување во воздушниот простор на Белорусија на авион кои исфрли навредувачка пропаганда со која се потсмеваат на безбедноста која ја пружа армијата.

Минатиот месец авион со еден мотор си влезе од Литванија во воздушниот простор на Белорусија без никаква дозвола и исфрли 1000 плишани мечиња со пропаганди летоци на кои ги предупредуваат граѓаните дека наместо мечиња можеле да бидат бомби и воздушната одбрана на земјата е никаква.

По инцидентот Претседателот Лукашенко го отпушти претседателот на граничниот комитет Игор Рачковски и командантот на воздушната одбрана Димитри Памелкин.

Армијата прво не го призна инцидентот и тврдеше дека фотографиите кои биле пуштени во јавност се лажирани и дека никаков авион не влегол на територија на Белорусија. Дури бил уапсен и новинарот кој известувал за инцидентот наречен ,,Teddy Bear Airdrop,, го задржале 72 часа во притвор. Инцидентот е официјално признаен на 26 јули.

 

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1