Archive by Author

Како проси моторџија (Видео)

Погледнете како изгледа кога 300 моторџии ќе го блокираат автопатот и тоа само поради еден вљубен моторџија 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Робин Худ: Украл златна маскота – за да ја врати бара компанијата да донира во детска болница

Непознатиот крадец го украл заштитниот знак на компанијата „ Bahlsen-Keks “ од Хановер – златна бисквита тешка 20 килограми, кој бил дел од скулптурите на фасадата на фабриката. Крадецот испратил анонимно писмо во кое бара донација од 52 пакувања бисквити за онколошкото одделение на детската.

______________________________________________________________________________________________________

За една недела нови 1.700 заболени од грип

Нови 1.700 заболени од грип регистрирани се во текот на изминатата недела, во најголем дел од подтипот Х1Н1, информираат од Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Т-Мобиле ќе ги врати парите на сите кои донирале на 143 143

Фондацијата Т-Мобиле за Македонија денеска во врска со објавата на Facebook за погрешно насочена донација информира дека на сите корисници кои донирале на бројот 143 143 во периодот од 27 до 30 јануари ќе им бидат вратени средствата за што ќе добијат СМС известување.

______________________________________________________________________________________________________

Охрид: Нашле ,,пикавец,, во леб (Фото)

Охриѓанецот Сашо Јанкоски во лебот што го купил во еден од супер маркетите во Охрид пронашол отпушок од цигара, пишува порталот Охрид 1.

______________________________________________________________________________________________________

Експлозија во рафинеријата ОКТА – едно лице повредено

Несреќа во скопската рафинерија ОКТА. Еден од работниците заработил тешки изгореници, јавува Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Војна меѓу Вечер и Вест – Хомосексуалнци и голи новинарки – што е следно?

Откако дневниот весник ВЕСТ објави анкета на својата веб страна со прашање ,,Која од новинарките теба да го интервјуира Никола Груевски со раширени нозе“ , каде со фотографии беа посочени 12 македонски познати новинарки и водителки,  меќу кои и уредничката на Вечер, Ивона Талевска Вечер враќа со наслов ,, Има ли хомосексуалци меѓу новинарите? ,, каде како пример се […]

______________________________________________________________________________________________________

44 години стаж – ниту еден ден боледување – сега оди во пензија (Фото)

На 31 јануари Дебора Форд ќе се пензионира од Американските поштенски услуги по 44 години без ниту еден ден да искористи за боледување. И покрај тоа што нејзините колеги, потоа тамошните медиуми, и Детроит „Free Press“, јавно и се воодушевија и ја поздравија со громогласен аплауз, за нејзе ваквото нешто и не претставува некоја голема работа. 

______________________________________________________________________________________________________

Ова се компаниите кои даваат најмногу плата

Повеќето фирми на вработените им исплаќаат само основна плата, која бараат начин како да им ја намалат и да задоцнат со исплатата. Ваквиот однос ги демотивира вработените и се намалува квалитетот на работа. Но во светот постојат и компании во кои на човек „да му е мерак“ да работи. Ова се компаниите кои нудат најдобри […]

______________________________________________________________________________________________________

Научниците тврдат: Ракот ќе биде хронична, а не смртоносна болест

Модерното лекување прилагодено на ДНК типот на тумор ветува подобри резултати, а во иднина би се користеле индивидуални терапии наместо досегашните стандардни хемотерапии и зрачења.

______________________________________________________________________________________________________

Мусолини се враќа – и неговата внука влегува во парламентот (Фото)

Негри Мусолини вели дека е горда на својот дедо затоа што направил „многу добри работи“ како што е чистење на мочуришта со маларични комарци во близина на Рим. Таа додава дека антиеврејските закони, диктатурата и насилствата на нејзиниот дедо се „монструозни грешки“. 

______________________________________________________________________________________________________

На нивна пот прават милиони и ТВ и ММИ – а стапот пак по музичарите

Додека телевизиите и ММИ, која сака да наплаќа за музиката која ја емитуваат медиумите, се караат кој колку да плаќа, а кој да зема – трпат само музичарите. Ќе им текне ли да дигнат глас конечно и никој во нивно име да не се раскусурува со нивната работа и талент??

______________________________________________________________________________________________________

Опасен паразит најден во рибите во Србија – црвите влегуваат и во човекот (Видео/Фото)

Факултетот во Нови Сад регистрираше нов вид на паразит кој ја напаѓа рибата и кој може да биде опасен за човекот. Тоа е црв од родот „Eustrongylus“ кој живее главно во птиците, но се пренесува и преку рибата.

______________________________________________________________________________________________________

Црква продава цедиња со звукот на тишината – 30 мин тишина

Црквата „Свети Петар“ во источен Сасекс во Англија пронајде нов и инвентивен начин за собирање средства за обнова – сними цеде со звукот на тишината во внатрешноста на црквата, стара 800 години. Снимката на тишина и звукови како крцкање на клупите, бавни чекори и шумови во далечината трае 30 минути и се покажа како вистински […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Чикаго убиена девојка која настапи на инаугурацијата на Обама

Девојка која минатата седмица настапила со нејзиниот училишен оркестар на инаугурацијата на американскиот претседател Барак Обама е убиена во парк во Чикаго, јави теелвизиската мрежа CBS во средата.

______________________________________________________________________________________________________

4 девојки умреле од антибеби апчиња – Диане35

Франција се соочува со нов фармацевтски скандал откако e откриено дека четири смртни случаи се поврзани со употребата на апчињата за контрацепција Diane 35.

______________________________________________________________________________________________________

Нови раце за првиот американски војник, кој во Ирак ги загубил четирите екстремитети

Првиот американски војник, кој преживеа откако ги загуби сите четири екстремитети во војната во Ирак, веќе има нови раце, пишува весникот „Дејли телеграф“.

______________________________________________________________________________________________________

Брошура за Охрид по која и охриѓанец би се изгубил

На интернационалниот туристички саем во холандскиот град Утрехт, се делеле брошури за Охрид со погрешни информации. Ова на фотографијата е еден од примероците печатени на српски, англиски и на холандски јазик. Ја финасирала Општина Охрид, но нема податок која година е печатена, јавува телевизија Алфа. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1