Archive by Author

Каменуван возот Скопје-Кичево, патник повреден во главата

Непознати лица во понеделникот околу 17 часот фрлале камења кон возот којшто сообраќал од Скопје кон Кичево, при повредиле еден од патниците, соопштија од МВР. Еден од камењата преку отворен прозорец во возот завршил во главата на 55-годишен скопјанец. Инцидентот се случил на улица Босна и Херцеговина во скопската населба Бутел. Полицијата трага по насилниците. […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимание! Колку се безбедни детските игралишта

Повеќето родители не знаат дека детските игралишта на јавното градско подрачје мораат да исполнуват одредени сигурносни мерки, според светските стандарди и норми. Според нив, родителите во секој момент мораат да имаат надзор над детето кое се наоѓа на направата за играње, или кое ползи во местото одредено за тоа. Сите направи на кои децата си […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопјани ќе се возат и со трамвај

Скопјани ќе се возат и со трамвај. Градскиот татко не се откажува од воведување на новото превозно средство во Скопје. Градоначалникот Коце Трајановски на средба со кметот на Софија Јорданка Фандакова, црпеше искуство за решавање на секојдневниот градски метеж. -Имавме средба со градоначалничката и нејзиниот тим и разговаравме на теми од областа на сообраќајот и […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако се возите без билет во автобусите на ЈСП – казна 75 евра

JСП ги засилува мерките за патниците кои се возат без билети. Патникот кој ќе се реши да се вози во автобусите на ЈСП без да плати карта ќе си плати казна од 75 евра. Пред да се изрече казнената мерка, на патникот му се дозволи да плати казна од 300 денари на самото место или […]

______________________________________________________________________________________________________

Жерновски: До Нова година треба да ги враќаме долговите на Тодоровиќ

 Пред Владимир Тодоровиќ да биде градоначалник на Центар, во оваа општина имаше 65 вработени, а кога тој си замина имаше 136 вработени, што е за 50 проценти повеќе партиски војници во изминатите четири години од страна на ВМРО-ДПМНЕ. За времено вработените граѓани кои ги вработи ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар планот им бил после изборите тие […]

______________________________________________________________________________________________________

Телефонски разговор Груевски – Заев – еве ги деталите

Премиерот Никола Груевски телефонски му ја честитал победата на Зоран Заев на внатрепартиските избори во СДСМ, дознава Press24 од извори во кабинетот на претседателот на Владата. Според информациите, Груевски на Заев му посакал добро здравје и мудрост во работата. Согласно претходно востановената пракса за средба на премиерот со лидерот на опозицијата Груевски го поканил Заев […]

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во московското метро – 45 лица повредени, илјадници евакуирани (Видео)

Единаесет лица, меѓу кои и едно дете се повредени во пожарот, кој изутринава избувна во московското метро. – Пожарот, кој избувнал во  еден од тунелите, каде се запалил електричен кабел, веќе е изгаснат, изјави Виктор Бурјуков од московскиот центар на Министерството за вонредни ситуации. Дваесет и осум годишна жена и 47-годишен маж се затруле поради […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонски автомобил настрада на протестите во Истанбул

За време на протестите на плоштадот Таксим во Истанбул оштетен е службениот автомобил на Македонскиот конзулат. – Колата е оштетена, на хаубата, односно на покривот. Најверојатно некој од демонстрантите скокал по неа за време на протестите. Автомобилот веќе е однесен на поправка која ќе ја плати Владата на Република Турција. Не е голема штета, но имаше и […]

______________________________________________________________________________________________________

Пијан охриѓанец, на полноќ вршел ископувања на Плаошник

Доцна синоќа, околу 23:40 часот, вработен како обезбедување во комплексот „Плаошник“, пријавил дека во комплексот, преку заштитната ограда влегло едно непознато лице со возило и најверојатно врши ископување. Полициските службеници излегле на лице место, при што констатирале дека се работи за 45-годишниот В.Т. од Охрид, кој со возило марка „Фолксваген“ влегол преку оградата во комплексот […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пуштен мостот ОКО на реката Вардар – еве како изгледа

Пуштен мостот ОКО на реката Вардар – еве како изгледа Повеќе фото на – ЗаСе 

______________________________________________________________________________________________________

Брачен пар од Скопје пронајден на Галичица, не се сеќаваат како стигнале таму

Брачен пар од Скопје денеска е пронајден во конфузна состојба на врвот на планината Галичица. Двојката не знаела како се нашла во планинско подрачје ниту се сеќавале што точно предходно им се случило, јави Република. Според информации од нивни блиски пријатели, тие тргнале во Охрид со цел да купат автомобил на старо. Единственото на што […]

______________________________________________________________________________________________________

Маж на 66 години отишол на лекар за подуен стомак – дознал дека е всушност жена

Еден 66 годишен човек кој цел живот живеел дека е маж, се шокирал кога после една посета на лекар во Хонгконг поради подуен стомак, дознал дека е жена. Лекарите сфатиле дека пациентот е женско затоа што откриле дека причина за подуеноста на стомакот е токму циста на јајниците- пренесува АФП. -Да не беа големите цисти […]

______________________________________________________________________________________________________

На 20 метри од градска болница го згазила кола – 30 мин чекал брза помош (Фото)

Прегазен човек речи си половина час лежел на раскрсницата пред Градска болница спроти Зелениот пазар во центарот на Скопје. Како што тврдат очевидци за Press24 Кои и ги испратиле овие фотографии, човекот беспомошно чекал Брза Помош повеќе од половина час иако болницата е на само 20 метри од него. За среќа човекот ја преживеал несреќата […]

______________________________________________________________________________________________________

Барате работа? Овие компании нудат вработување

Повеќе македонски и странски компании бараат работници за најразлични позиции. Порталот Економски.мк објави листа на работните места кои се моментално активни како и пристап за електронско аплицирање. Здравје Радово има потреба од комерцијалист со возачка дозвола: http://www.vrabotuvanje.com.mk/job-advert/komercijalist/6192 Се бараат и магационери со или без завршено средно образование http://vrabotuvanje.com/job-advert/magacioner/6140 Генел, застапници на Канон во Македонија бараат Офис […]

______________________________________________________________________________________________________

„Побрзајте мама не успеав да ја спасам, ги спасив брат ми и внукот“

Помогнете ми, мајка ми не успеав да ја спасам, ама ги спасив брат ми и внукот, под шок врескал 20-годишниот Оливер П, којшто доживеал ужасна сообраќајка во Хрватска. Покрај страшната сообраќајна несреќа која што се случила на автопат во Хрватска, дваесетгодишниот Оливер П. Сепак успеал да остане присебен и да ги спаси неговиот брат и […]

______________________________________________________________________________________________________

Никогаш не е доцна: Мајка, татко и син матурираа во ист ден

Стојна, Благоја и Слободан ја искористија втората шанса која им ја укажа животот и ја положија матурата. Имено Стојна и Благоја се татко и мајка на 37 годишниот Слободан кои мотиката ја заменија со пенкало и со учење и станаа матуранти. Живеат во српското село Ивањица. Благоја има 58 години, Стојна има 55, а за […]

______________________________________________________________________________________________________

Дебар: Прегазено 2 годишно дете, автомобилот без возач

Детенце на возраст од две ипол години е прегазено од автомобил попладнево околу 13 часот на улицата „Едвард Гарден“ во Дебар. Од полицијата за Курир ја потврдуваат несреќата, информирајќи дека се случила додека момчето си играло, а автомобилот кој бил паркиран во близина почнал да се движи, по што детето било прегазено. Лекарските екипи не […]

______________________________________________________________________________________________________

Да платите или ќе ве тужиме – писмо до родителите на децата повредени во несреќата со трактор

Децата од кочанското село Грдовци кои имаа тешка сообраќајна несреќа со трактор, по еден месец лекување се вратија во домовите. Но сега родителите се соочуваат со високи сметки кои им доаѓаат од болниците каде што се лечеле- пренесува Телма. Родителите на децата кои се главно земјоделци се жалат дека едвај врзуваат крај со крај а […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1