Archive | Македонија RSS feed for this section

Се прекрсти, го бакна македонското знаме и ја гушна Соња – Јохан е на слобода (Фото)

Веднаш по излегувањето од затворот во Диц, Тарчуловски е пречекан од македонската амбасадорка во Германија, Корнелија Утевска-Глигоровска, и од амбасадорот во Холандија, Никола Димитров, заедно со членови на македонските дипломатски мисии во овие две земји. Екипата на „Република“ јавува за тргоателна средба меѓу сопружниците Тарчуловски. Сопругата едвај се воздржувала да не заплаче.Веднаш по излегувањето и […]

______________________________________________________________________________________________________

Јохан е на слобода (Фото)

Ккако што известува весникот Република пред 10 минути биле завршени сите правни процедури и Јохан Тарчуловски го напуштил затворо. Го пречекала сопругата Соња и македонски иселеници. Република има екипа таму и очекува и дополнителни фотографии. На нивниот сајт е објавена оваа фотографија – Јохан на слобода пред затворот. СЕ ПРЕКРСТИ, ГО БАКНА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ И […]

______________________________________________________________________________________________________

Јохан денеска излегува од затвор!

Јохан Тарчуловски излегува денес од затворот во Германија. Екипата на „Република” замина за Диц, каде што Тарчуловски ја издржуваше казната затвор. За некој час се очекува Јохан да го напушти затворот. „Република” пишува дека ќе ги објави првите фотографии, како и видео од излегувањето на слобода -Илјадници Македонци од дијаспората се заинтересирани за излегувањето на […]

______________________________________________________________________________________________________

Фокус ќе паузира 6 недели – вработените добија спогодбени откази

Сопругата на Никола Младенов и директор на „Фокус“, Билјана Младенова на денешниот состанок на вработените им соопштила дека дневниот и неделниот весник ќе паузираат шест недели,јавува А1Он. Весникот нема да згасне, туку е неопходно во овој момент да не се прават дополнителни трошоци. Со вработените е спогодбено прекината соработката, а после овој период поединечно со […]

______________________________________________________________________________________________________

Грција во паника по новиот предлог на Нимиц – во игра Горна Република Македонија?

Новиот предлог на медијаторот Метју Нимиц тешко дека ќе биде повеќе од формула само за билатерална употреба, анализира денеска грчки „Капитал“ потсетувајќи дека само во последните месеци уште две членки на Европската унија го признаа уставното име на Република Македонија. Тој анализира дека со усвојувањето на име „ерга омнес“ ќе треба да се промени и […]

______________________________________________________________________________________________________

Eзерото ја поплави плажата Метропол – нивото продолжува да расте (Фото)

Во Охрид надојдената вода од Охридското Езеро ја поплави плажата кај хотелот Метропол. Целосно е потопен еден од бетонските мостови на плажата, а дрвениот е целосно оштетен од силните бранови. Нивото на Охридското Езеро според последните потврдени информации е на 694,04 метри надморска височина, што е 29 сантиметри над максимално дозволената кота. граѓаните на Охрид […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Eсма и Лозано бараат подршка за евровизија

Во кратко промотивно видео, нашите евровизиски преставници, кралицата на ромската музика, Есма Реџепова и младиот талент Влатко Лозановски, ги повикаат своите обожаватели да им го дадат својот глас на петти мај во Малме. На македонски и англиски јазик, двајцата кажаа дека едвај чекаат да ја испеат “Пред да се раздени“ во Шведска. Нет прес

______________________________________________________________________________________________________

Твитер поддршка за Лазар Темелков – кој ,,поднапиен,, ја водеше изборната програма

Твитер заедницата уште еднаш здружена – овој пат во знак на поддршка на новинарот Лазар Темелков од Алфа телевизија кој за време на изборната програма која одеше во живо на оваа телевизија, некои велат ја водел поднапиен. Сите твитови може да ги видите на следниот ЛИНК ВИДЕО: ВОДИТЕЛОТ НА АЛФА, РАСПОЛОЖЕН ИЛИ ПОДНАПИЕН ЈА ВОДЕШЕ […]

______________________________________________________________________________________________________

Преку цевче го хранат бебето со отсечен јазик најдено во Арачиново

Лекарите се борат за животот на фрленото бебе, кое било жртва на ѕверско изживување. Од милост му дале име Најден зашто имал среќа што го нашле жив, пишува Дневник. Бебето што завчера беше пронајдено во грмушки во двор на семејна куќа во скопско Арачиново, штотуку родено, а жртва на ѕверско човечко изживување, со пресечен јазик […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Бидете сигурни, во СДСМ ќе има промени

Седнувањето на претседателот на ЛДП, Андреј Жерновски, во градоначалничката фотелја во Општина Центар беше само благ анестетик за болниот седми пораз во серија на Социјалдемократскиот сојуз, предводникот на „Сојуз за иднината“. „Бидете сигурни. Во СДСМ ќе има кадровски, програмски и организациски промени“, вели потпретседателот Зоран Заев, кој дојде до третиот градоначалнички мандат во Струмица. Тој […]

______________________________________________________________________________________________________

Ванковска: Непримерно е владин авион да оди по Јохан – а тој нека го има на ум Љубе

Професорката Биљана Ванковска предизвика бурна реакција на социјалните мрежи со својот статус во врска со враќањето на Јохан Тарчуловски од Хаг и информацијата дека владин авион отишол по него. Еве што Ванковска напиша на фејс. Знам дека овој коментар ќе налути мнозина, ама морам да кажам дека оваа држава (или власт) не сака да сфати […]

______________________________________________________________________________________________________

Украдени регистарски таблички на македонски дипломат во Русија

Секретарот на македонската амбасада во Русија стана жртва на кражба. Од неговиот автомобил непознати лица ја украле регистарската табличка. Секретарот во амбасадата на 6 април открил дека му недостасува регистарска табличка на неговиот „Фолксваген Голф“. Жртвата на кражбата веќе се обрати во локалната руска полиција за повторно издавање на регистарската табличка. Казната за кражба на […]

______________________________________________________________________________________________________

ЈСП воведува билет – „плати еднаш, а вози се цел ден“

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ размислува да воведе дневна автобуска карта која би се купувала еднократно, а би важела во текот на 24 часа или, пак, само 90 минути. Со неа корисниците може да сменат неколку автобуси, без да плаќаат нов билет. Тоа е практика во градовите во Западна Европа. Станува збор за нов тип наплата, […]

______________________________________________________________________________________________________

12-годишниот Несторовски стана светски првак

12-годишниот Филип Несторовски  кој е член на карате клубот „Металург’’ од Скопје, на Светското првенство во карате одржано во Истанул изминатиот викенд, го освои златниот медал. Тој се искачи на највисокото место на пиедесталот во категоријата „шобу“ за деца родени 1999/2000 година, па на златниот медал од Балканијадата го придодаде и златното одличје од Светското првенство.

______________________________________________________________________________________________________

Уплатил 50 ден добил 50.000 – погодил два натпревара од лига на шампиони (Фото)

Добитникот на ова ливче е од Гевгелија – со здравје да си ги троши парите 🙂 Фото – ЗаСе  

______________________________________________________________________________________________________

Драма во Куманово – полицијата приведува и oдзема избирачки материјал тврди СДСМ

Вечерва во Куманово се случува вистинска драма. Неколку лица се приведени, а полициски сили влегоа во Општинската изборна комисија од каде е однесен избирачки материјал од три места. Оливер Спасовски од СДСМ изјави дека е издаден налог за да се земе материјалот од три избирачки места, поради наводно неостварени избирачки права, јавува телевизија Телма. Тој […]

______________________________________________________________________________________________________

Нимиц потврди – Предлог за името е на маса – им го кажал на преговарачите (Видео)

Амбасадорот Метју Нимиц по денешната средба во Њујорк изјави дека на претставниците на Македонија и на Грција во разговорите за спорот за името им изнел нови идеи и размислувања, кои очекува двете земји сериозно да ги разгледаат. – Идеите се конкретни и се надевам дека двете страни ќе се фокусираат на ова прашање. Нема да […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија и Грција добија нов предлог за името во Њујорк-деталите се кријат

За време на заедничката средба со амбасадорите Василакис и Јолевски, медијаторот Нимиц доставил нов предлог до Македонија и Грција, пренесува канал5. На средбата на Ист Ривер присуствувал и Џефри Фелтман подсекретар на Обединетите Нации за политички прашања. Според Нимиц причината за присуството на високиот претставник на ОН на средбата е големиот интерес на генералниот секретар […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1