Archive | Македонија RSS feed for this section

За нова година скопјани фрлиле 40 тони ѓубре

По завршувањето на новогодишните прослави на плоштадот Македонија, но и од паркот во Kисела Вода, екипи на „Kомунална хигиена“ собрале околу 40 тони ѓубре. 

______________________________________________________________________________________________________

Екс-амбасадорот во Чешка Илиевски избегал во Полска и побарал азил

Екс-амбасадорот на Македонија во Чешка, Игор Илиевски најверојатно пребегал во Полска каде што побарал и Азил, неофицијално објавува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Бадник неработен ден за православните граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 6 јануари 2013 година (недела), Бадник, ден пред Божиќ, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

______________________________________________________________________________________________________

Она што ќе го правите денеска, ќе го правите целата година!

На втори јануари се празнува Свети Игнат, ден за кој се верува дека е одлучувачки за тоа што ќе ви се случува во текот на целата година.

______________________________________________________________________________________________________

Жената на дедо Милан не е умрена, а кога ќе умре не се знае!

Милан Ѓошев, 90-годишен жител на штипското село Драгоево стана медиумска ѕвезда во 2012, кога повикал мртовечка кола за се’ уште живата жена, за секој случај да не умре додека селото е завеано со снег па да неможе да викне погребно претпријатие.

______________________________________________________________________________________________________

Македонската полиција од денеска ќе вози „шкода јети“

Министерството за внатрешни работи денеска ќе ги презентира новите возила „шкода јети“ кои ќе ги заменат старите „крајслери.

______________________________________________________________________________________________________

14 год момче и 15 год девојче – најмладите алкохолизирани примени на токсикологија

14-годишно момче и 15-годишно девојче се најмладите пациенти кои во изминатово деноноќие завршиле на токсикологија. Клиниката за токсикологија во изминативе 24 часа примила 42 пациенти од кои 29 имаат алкохолно труење.

______________________________________________________________________________________________________

Нова година во затвор – како си прославија затворениците

Без концерт и ракоплескање како во холивудските филмови, но со свечена вечера, новогодишна елка, запалено светло по 22 часот, оро и песна, вака  најлудата ноќ во годината ќе ја поминат осудениците низ земјава. Покрај решетките, осудениците скромно, но сепак весело ја чекаат Новата година. Во Штип, со душа чекаат празник, а во Идризово вечерта имаат можност да […]

______________________________________________________________________________________________________

Топланите дадени под закуп за 1 милион евра – Tоплификација нема да не грее веќе

Регулаторната комисија за енергетика одлучи скопјани да ги грее „Балкан Енерџи Груп“, за Што е потпишан договор со „Топлификација“ за закуп на основните средствата потребни за производство на топлинска енергија

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Алфа го умре Иванов

Фото – а1 он/бриф

______________________________________________________________________________________________________

Служењето војска не се враќа – Бесими контра Генералот

За иницијативата за враќање на регрутниот состав во Македонија, министерот Фатмир Бесими дециден дека за каква било промена во таа насока мора да се направи длабока анализа и политичка проценка, како и претходни консултации со НАТО.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Јасмина – мајката херој, мајка на 8 деца и првороденото бебе Филип

Филип прв се роди во 2013 во Скопје, има 7 братчиња и сестрички

______________________________________________________________________________________________________

2 годишно дете од Скопје голтнало апче за смирување

Службата на Итна медицинска помош во текот на изминатото деноноќие транспортирала двегодишно дете со интоксикација на таблети хелекс конзумирано во домашни услови.

______________________________________________________________________________________________________

Мајка на 8 деца го роди и првото бебе во Скопје во 2013 – МАШКО Е !!

Првото бебе годинава во Скопје е машко, тешко 4 килограми и 300 грама и долго 54 сантиметри. Родено е од мајката Јасмина Смилевска (1971 год)

______________________________________________________________________________________________________

Годишнина од смртта на Глигоров

На денешен ден минатата година почина првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров. Почина во својот дом во Скопје на 95-годишна возраст.

______________________________________________________________________________________________________

Mашка година во Македонија – првото бебе е момченце, 8мо дете за мајката

Првото бебе годинава во Скопје е машко, тешко 4 килограми и 300 грама и долго 54 сантиметри. Родено е од мајката Јасмина Смилевска (1971 год)

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Огнометот во Скопје

Спектакуларен 6 минутен огномет – Скопје ја поздрави новата 2013 година Video – Sky.mk

______________________________________________________________________________________________________

10,9,8,…3,2,1 СРЕЌНА НОВА 2013 ГОДИНА

Полноќ – влеговме во новата 2013 година. И покрај предвидувањата на Маите и сличните – еве не, ја дочекавме и новата 2013 – иако има баксуз број во себе нумеролозите велат дека оваа 2013 носи промени и тоа на подобро. Гушнете ги оние кои ви се драги, кажете им дека ги сакате. Подарете насмевка и […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1