Archive | Свет RSS feed for this section

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Политиката на САД сериозно го дестабилизира Балканот, а Русија ќе продолжи со воено-техничката соработка со Србија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пресрет на утрешната посета на Белград. Говорејќи за добрите економски и политички односи со Србија, рускиот претседател одговарајќи на прашањето за дестабилирачката улога на Русија на Балканот, според западните политичари, даде оценка и […]

______________________________________________________________________________________________________

Лавров: Москва не е против договорот меѓу Скопје и Атина, спорен е легитимитетот на процесот

Според Лавров, името на Македонија не било решено на ниво што го бара Уставот на Република Македонија. Русија не е против новото име на Македонија, ниту против договорот меѓу Грција и Македонија околу името, туку прашува колку овој процес е легитимен, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на денешната прес конференција во Москва […]

______________________________________________________________________________________________________

Никнаа првите билки на Месечината, еве како изгледаат

На Месечината никнаа првите билки, што е првпат некоја биолошка супстанција да израсте на тој сателит на Земјата, соопшти Кинеската национална вселенска агенција. Семето од билките на Месечианта ги однесе кинеската мисија „Чанге-4“ која е прва мисија на темната страна на Месечината. Билките и претходно растеле на Меѓународната вселенска станица, но никогаш на површината на […]

______________________________________________________________________________________________________

Пропадна договорот за Брегзит

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор доби 202 гласови наспроти 432 „против“. Гласањето еднаш беше одложено во декември откако Меј тоа го побара заради немање поддршка. Британскиот опозициски лидер Џереми Корбин повика на гласање недоверба на […]

______________________________________________________________________________________________________

Австралија „изгоре“ на 45 степени Целзиусови – Рекордно високи температури во Австралија

Австралиските власти ги предупредија граѓаните да избегнуваат престој на отворено поради рекордно високите температури што овие денови ја зафатија земјата. Во делови на државите Нов Јужен Велс и Западна Австралија регистрирани се ноќни температури од рекордни 33 степени Целзиусови. Државниот метеоролошки завод соопшти дека дневните температури достигнуваат и до 45 степени. Највисоки температури, покрај во […]

______________________________________________________________________________________________________

Штрајк на германските аеродроми, откажани летовите

„Новите штрајкови се неопходни затоа што работодавците по предупредувачкиот штрајк минатата недела не реагираа со нова понуда”, рече претставникот на синдикатот Верди, кој ги собира заедно работници во јавните служби, Бенџамин Рошер. Освен на најголемиот аеродром во Франкфурт, каде што вчера беа откажани 470 од 1.200 планирани, предупредувачки штрајкови беа објавени на аеродромот во Минхен, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ја откри структурата на ДНК а му ја одземаат нобеловата награда поради расизам

На американскиот нобеловец Џејмс Вотсон, кој ја открил структурата на ДНК-та, му е одземена почесната титула бидејќи во новиот документарен филм покажал дека не се откажал од расистичките погледи, објави „СиЕнЕн“. Вотсон, кој во 50-тите години на минатиот век заедно со Франсис Крик ја открил структурата на ДНК-та, во документарецот изјавил дека гените се одговорни […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина градоначалникот на Гдањск кој беше избоден на бина (Видео)

Градоначалникот на полскиот град Гдањск, Павел Адамович почина од повредите здобиени во нападот за време на синоќешниот хуманитарен концерт, објави полското радио на својот твитер канал. Адамович (53), кој на оваа функција е од 1998 година, беше во критична состојба по петчасовната операција.Докторите велат дека тој бил тешко ранет во пределот на срцето, дијафрагмата и […]

______________________________________________________________________________________________________

Се викам Стефан и недолжен бев во затвор- мотив за нападот на градоначалникот на Гдањск кој се бори за живот

Градоначалникот на полскиот град Гдањск, павел Адамович, кој синоќа е избоден со нож во пределот на срцето и стомакот додека стоел на бина, е во критична состојба, а во Гдањск во тек е акција за собирање на крв. Лекарите нападнатиот градоначалник пет часа го оперирале, а еден од хирурзите рече дека Адамович има „критични рани […]

______________________________________________________________________________________________________

Силна експлозија во центарот на Париз, има повредени

Силна експлозија во која има уништени автомобили и оштетени згради, одекна утринава во Париз. Светските медиуми јавуваат дека во експлозијата која се случила во деветиот кварт во централното градско подрачје, има повредени лица но нивниот број и карактерот на повредите се уште не е познат. Најмалку една зграда е во пламен, а спасувачките екипи се […]

______________________________________________________________________________________________________

Хан и Могерини со заедничка честитка за историската одлука на Собранието

По изгласувањето на амандманите за промена на Уставот во македонското Собрание, стигнаа и меѓународни честитки. Прва пристигна заедничката честитка од Високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини и комесарот Јоханес Хан кои упатија искрени честитки за гласањето на Парламентот за уставните измени. Според нив ова е клучен чекор во спроведувањето на историскиот договор во Преспа. Хан […]

______________________________________________________________________________________________________

Хрватица завеана во Австриски хотел: Заробени сме веќе 6 дена, а на покривот има 2 метри снег

Веќе неколку дена снегот предизвикува хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот. Една од нов е Хрватицата Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија. Персоналот и дури 20 од вработените се веќе 6 дена заглавени, а снеготт сеуште паѓа. – Работам во еден помал […]

______________________________________________________________________________________________________

Пронајдено девојчето кое исчезна по убиството на нејзините родители – после три месеци

Тринаесетгодишната Џејми Клос е пронајдена на улица Гордон во американската сојузна држава Висконскин, бидејќи пред три месеци без трага исчезна во ноќта кога нејзините родители, Џејмс и Денис Клос, беа застрелани во семејната куќа во соседен Барон. Неименувана учителка од Гордон вчера го шетала своето куче кога ѝ пришло слабо и нешелано девојче со преголеми […]

______________________________________________________________________________________________________

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој порача дека со гласањето на потребните измени за Преспанскиот Договор во Македонија, а потоа, се надева и во Грција, Европската унија „треба да ги отвори преговорите со Северна Македонија во јуни оваа година, како што […]

______________________________________________________________________________________________________

Повторени радио-сигнали доаѓаат од галаксија оддалечена од 1,5 милијарди светлосни години

Повторените радио-сигнали доаѓаат од галаксија оддалечена од 1,5 милијарди светлосни години, тврдат научниците. Тој феномен ја продлабочува мистеријата и нуди потенцијална можност за конечно да се разбере што би можело да исфрли тресок од галаксија оддалечена милијарди светлосни години. Радио тресок или рафалот, како што претпоставуваат научниците, е резултат пред сè – од експлозија на […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриена е нова планета, трипати поголема од Земјата

Научниците на американската агенција НАСА на годишен собир во Сиетл соопштиле дека телескопот Тес открил нова планета, надвор од Сончевиот систем. Новата планета била три пати поголема од Земјата. Ново откриената планета е наречена ХД 21749 , сместена е во соѕвездието Ретикулум и кружи околу светлата и џуџеста ѕвезда која од Земјата е оддалечена 53 […]

______________________________________________________________________________________________________

Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун

Авион од авиокомпанијата „Јуровингс“ (Eurowings) по полетувањето од Келн со крајна дестинација Солун, бил погоден од гром, објави третиот канал на грчката државна телевизија ЕРТ. Според истите информации, пилотот решил да се врати назад, авионот успешно слетал на аеродромот во Келн, а ниту еден од патниците не е повреден. На солунскиот аеродром пак, од попладневно […]

______________________________________________________________________________________________________

Девет милиони евра бараат киднаперите на сопругата на норвешки милионер

Сопругата на норвешкиот мултимилионер , Ане- Елизабет Фалкевик Хаген (68) исчезната на 31 октомври минатата година од својот дом во близина на Осло. Од тогаш трае истрагата , која се држела во тајност поради сериозните закани од киднаперите. Тие бараат 9 миолиони евра за нејзниното ослободување , а парите сакаат да им бидат исплатени во […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1