Archive | Свет RSS feed for this section

„Најдете ми ја ќерката, нејзиниот телефон веќе не ѕвони“ – мајката на исчезнатото девојче преколнува за помош

По ужасната експлозија која се случила синоќа во Манчестер, очајната мајка преколнува за информации за нејзината ќерка Оливија Кампбел, која уште не се вратила по инцидентот на концертот на Аријана Гранде. Нејзиниот телефон не ѕвони и никој не знае каде е девојчето. Во моментов полицијата ја регистрирала како исчезнато лице. Нејзините роднини цело време апелираат […]

______________________________________________________________________________________________________

Првата идентификувана жртва е 16 годишно девојче (ФОТО)

Шеснаесет годишната Георгина Каландер е првата идентификувана жртва во нападот на концертот на Аријана Гранде во Манчестер. Оваа тинејџерка непосредно пред концертот на својот идол, на својот Твитер профил напишала дека е многу среќна што ќе се види со Аријана Гранде, пренесуваат британските медиуми. Нејзините пријатели сега и оставаат жални пораки на Твитер опишувајќи ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Исламска Држава презеде одговорност за терористичкиот напад во Манчестер

Терористичката организација Исламска Држава презеде одговорност за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица, пренесува Тасс. Припадниците на терористичката организација објавија видео на социјалните мрежи во кое ја презедоа одговорноста за нападот. Во експлозијата за време на концертот на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер синоќа загинаа 22 лица, вклучувајќи и деца, а повредени […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Софи е најмладата жртва на масакарот- тоа беше нејзин прв и последен концерт!

Осумгодишната Софи Роуз Русос е најмладата жртва на масакрот во Манчестер. Девојчето за прв пат отишло на концерт со мајка и и сестра и, кои се повредени во нападот и префрлени во болница, а на Софи оттогаш и се губи секоја трага. После 24 часовната потрага на полицијата и стотина луѓе, 8- годишното девојче е […]

______________________________________________________________________________________________________

Го чекал крајот на концертот за да убие што повеќе луѓе: Бомбашот самоубиец

Полицијата наводно го идентификувала напаѓачот, но се уште не е објавено за кого станува збор. Во меѓувреме уапсен е 23 годишно момче за кое има сомнение дека е вмешано во нападот. На четвртата годишница од атентатот на британскиот војник Ли Ригби, бомбаш самоубиец се разнесе на концерт во Манчестер. Загинаа најмалку 22 луѓе. Полицијата потврди […]

______________________________________________________________________________________________________

Познат идентитетот на напаѓачот од Манчестер

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти. Полицијата на Манчестер претходно соопшти и дека е уапсен 23-годишен маж поврзан со бомбашкиот напад. Одговорност за синоќешниот напад на концертот на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер, […]

______________________________________________________________________________________________________

Самоубиствен бомбашки напад на концерт во Манчестер – Најмалку 22 мртви

Повици за помош, ужасни слики, битка да се стигне до најблискиот излез. Откако згаснале светлата во арената Манчестер се слушнала силната експлозија. 22 мртви и стотина повредени потврди истрагата. Најголемата забава за илјадници кои беа дел од концертот на Аријана Гранде за миг се претвори во најголем ужас за кој одговорноста ја презеде исламска држава. […]

______________________________________________________________________________________________________

Автобус падна во провалија, загинаа 12 патници

Најмалку 12 лица загинаа, а 30 се повредени откако синоќа автобус излета од пат во планинскиот регион во јужниот дел на Мексико, во близина на границата со Гватемала. Автобусот паднаа во 90-метарски амбис. – Несреќата се случи во близина на градот Мотозинтла, кога автобусот излета од патот и падба во амбис. Патниците се враќале од […]

______________________________________________________________________________________________________

Напаѓачот од „Тајмс сквер“ боледува од психичко растројство

Њујоршката полиција го уапси лицето кое синоќа влета со неговиот автомобил во група пешаци на плоштадот „Тајмс Сквер“ во центарот на Њујорк и при тоа загина еден тинејџер, а уште 23 лица се повредени. Напаѓачот е 26-годишниот Ричард Рохас од Бронкс, кој за време на сослушувањето изнел бројни вознемирувачки факти. Рохас првично навел дека слуша […]

______________________________________________________________________________________________________

Индентификуван возачот кој прегази над 20 лица во Њујорк

Возачот, кој денеска на плоштадот „Тајмс Сквер“ во Њујорк усмрти едно лице и повреди 20 други, кога со возило што се движело со голема брзина удри во група пешаци, е идентификуван како Ричард Рохас на возраст од 26 години, јавија американските медиуми. Рохас, кој е жител на Њујорк, е поранешен американски војник. Тој имал и […]

______________________________________________________________________________________________________

Дали Трамп го чека импичмент?

Откритието дека претседателот на САД Доналд Трамп дал на руски функционери тајни разузнавачки информации во текот на нивната посета на Белата куќа го доведе Вашингтон во состојба на лудило, а се почесто се спомнува терминот кој ниту еден претседател на САД не сака да го слушне – импичмент, процедура за смена од функцијата. Како што […]

______________________________________________________________________________________________________

Еден загина, 12 повредени минувачи на „Тајм Сквер“ во ЊуЈорк (ВИДЕО+ФОТО)

Најмалку едно лице загина, а 12 други се повредени денеска кога возило, што се движело со голема брзина, удрило во група пешаци на плоштадот „Тајмс Сквер“ во центарот на Њујорк. Според очевидци на настанот, возилото марка „хонда акорд“ намерно удрило во пешаците. Тие изјавија дека возилото преминало во спртивната лента од коловозот, по што се качило […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајкл Мур ќе го „урива“ Трамп со нов филм

Американскиот режисер и политички коментатор Мајкл Мур, кој континуирано предупредуваше дека нема да е добро Доналд Трамп да победи на изборите во САД, ги повикуваше граѓаните да не гласаат за него, а по неговиот избор за претседател продолжи да го критикува во секоја пригода, снима документарен филм што ќе носи наслов „Фаренхајт 11/9“, слично како […]

______________________________________________________________________________________________________

Австрија ги забранува бурките

Австрискиот Парламент доцна синоќа усвои закон со кој се забранува носење во јавноста на облека која целосно го покрива лицето, како што се бурките. Одредбата е дел од поширокиот интеграциски закон, на кој Владата продолжи да се работи и покрај несогласувањата во владејачката коалција, јави ДПА. Од октомври, носењето на облека што целосно го покрива […]

______________________________________________________________________________________________________

Расте бројот на жртвите од кибернетичкиот напад во светот

Досега се евидентирани „повеќе од 75.000 жртви“ на бранот кибернетички напади со таканаречениот изнудувачки софтвер „ransomware“ кој во петокот ноќта погоди компјутерски мрежи на компании и државни институции во речиси стотина земји во светот, се наведува во соопштението на француската полиција од саботата вечерта. „Станува збор за сé уште провизорна бројка на заразени компјутери, којашто […]

______________________________________________________________________________________________________

Гардијан: Техничар случајно спречи ширење на компјутерскиот вирусот кој се шири во светот

Со случајно активирање програма за гаснење малициозен софтвер, 22-годишен компјутерски техничар од Велика Британија успеа да запре хакерски напади врз установи и фирми во стотина држави во светот. Британскиот „компјутерџија“, идентификуван на интернет само како МалверТек (MalwareTech) откри дека софтверот со кој може да се запре нападот е со регистрирање изменето име на сајтот, објави […]

______________________________________________________________________________________________________

Извршени 45 илјади хакерски напади во 74 држави во светот

Најголемата европска компанија, специјализирана за разработка на антивирусен софтвер „Касперски Лаб“ регистрирала вчера 45 илјади хакерски напади во 74 држави во светот, при што најмногу обиди за заразување биле извршени во Русија, јави ТАСС. Нападнати биле компјутерите на најголемите компании и министерства, меѓу кои Сбербанк, Мегафон, Министерството за внатрешни работи и Министерството за вонредни ситуации. […]

______________________________________________________________________________________________________

Портпарол на Белата куќа се криел зад грмушка, со цел да избегне новинарски прашања

Портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер денеска се обидел на интересен начин да ги избегне новинарските прашања во врска со смената на директорот на ФБИ, Џејмс Коми, криејќи се од медиумите зад зеленилото, пишува весникот „Вашингтон пост“. Тој по даденото интервју за „Фокс бизнис“ веднаш се повлекол неколку минути заедно со својот тим зад една […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1