Видео/Фото: 26 год студент е во кома – шимпанза го распарчиле


Студент од Тексас е во кома во Јужна Африка откако беше нападнат брутално од шимпанза. Неможеле да го одбранат ниту пријателите кој биле со него, а нападот го опишуваат како ,, најгневниот напад од животни што го виделе некогаш,,

26 годишниот Андру Оберле кој студира антропологија ја водел турата студенти во институтот за шимпанза Jane Goodall, Кој се наоѓа во близина на Јоханесбург.

Меѓу шимпанзата и патеката има неколку заштитни огради. Андру Самиот се одвоил од групата и ја преминал првата оград, кога се доближил до втората препрека го удрила струја од заштитната ограда.

Шимпазата успеале да го дофатат за нозете и да го довлечкаат во нивниот дел. Животните го удирале постојано и го влечеле се додека вооружени чувари не влегле и ги растерале шимпанзата.

Веднаш е повикана брза помош. Ендру имал сериозни повреди, повеќекратни угризи, модрици, скршени коски. Веднаш е опериран во клиниката во Nelspruit, 180 милји од Јоханесбург.

Ендру е во кома и е во критична состојба велат лекарите за Associated Press. Изгубил уво, неколку прсти од раката и ногата, има многу длабоки рани, отстранета кожа и мускули кој буквално биле откинати од телото, недостасува цел мускул на едната нога и едната рака и има фрактури по целото тело.

Неговата мајка изјавила дека тој бил опседнат со шимпанзата уште од 7 одделение и неколупати бил да ги посети.

Овој институт за шимпанза бил формиран за спас на шимпанзата кој биле малтретирани и преживеале траума. само неколку дена пред овој напад едно од шимпанзата фрлало камења на студентите.

Студентка е погодена во глава. објавила крвава фотографија на фејсбук под која напишала ,, фрли камен на мене но не е тој виновен, измачен и со трауми е од луѓето,, .

Институтот ,,рај за шимпанза,, е затворен веднаш по нападот.

Видео снимка од институтот ,,рај за шимпанза,, во моментот кога едно од животните фрла камен кон посетителите – на дното на страницата !


Tags: , , , , , , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1