Archive by Author

ПЕТ ЖРТВИ НА ВИРУСОТ ЗАПАДНО НИЛСКА ТРЕСКА: Починаа уште две лица, нови пациенти со симптоми нема

Пациентите биле сместени во инфективната клиника поради воспаление на мозокот и биле во кома. Официјално  биле пријавени  35 заболени, но се претпоставува дека имало повеќе од 60, кај седум од нив било потврдено присуството на вирусот.

______________________________________________________________________________________________________

Откриена нова планета со потенцијални услови за живот!

Европските астрономи откриле нова супер-Земја во орбитата околу ѕвездата Gilesе 163  во соѕвездието Dorado. Новооткриената планета го доби називот Gilesе 163c и се наоѓа во таканаречениот “зелен” појас, погоден за формирање вода на планетите, а со тоа и формирање на живот.

______________________________________________________________________________________________________

Истражување: Децата се помалку читаат!

Децата денес читаат помалку отколку пред седум години бидејќи своето слободно време го користат на други активности, покажува најновото истражување на британскиот Национален  фонд за писменост кое е спроведено на 21.000 деца и млади на крајот на минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

ЛОШИ ВЕСТИ, СТУДЕНТИ: Гинко не ги подобрува помнењето и концентрацијата

Според утврдувањата на тим француски стручњаци од болницата Касларди во Тулуз, кинескиот традиционален лек од билки кој што се добива од плодовите и листовите на дрвото гинко, воопшто не го намалува ризикот од добивање на Алцхајмерова болест.

______________________________________________________________________________________________________

Со лажни каснувања од кучиња до 80 милиони!

Ширум Србија луѓе варат глави на мртви кучиња со кои се самоповредуваат и си нанесуваат расекотини со разни предмети со цел да дојдат до брза и лесна заработувачка.

______________________________________________________________________________________________________

Спектакуларна сценографија и 21 пејач – Арена Филип 2 прослава на независноста

Утревечер во националната арена “Филип втори” со почеток во 21 часот со спектакуларен концерт ќе биде одбележана 21 година од независноста на Република Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Септември месец на дополнителни трошоци

Во почетокот на септември просечно четиричлено семејство ќе потроши многу пари, бидејќи освен секојдневните трошоци, се вклучуваат и трошоците за зимници, како и подготовка за новата учебна година.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Македонска пејачка успешна на светските топ листи

“Time Time” е летниот хит кој на македонската пејачка Рената и донесе успех од светски рамки. Токму со оваа песна таа го сврте вниманието на познати продуценти и на пошироката публиката.

______________________________________________________________________________________________________

“Prvi Glas Srbije” втора сезона на Прва српска телевизија!

Прва Српска телевизија најпосле го објави датумот кога ќе започне втората сезона од најспектакуларниот музички натпревар во Србија,  “Prvi glas Srbije”.

______________________________________________________________________________________________________

Поради штрајк откажани 350 летови на Луфтханзa

На три аеродроми во Германија откажани се околу 350 летови поради штрајк на вработените на авио-компанијата  Луфтханзa кои бараат зголемување на платите.

______________________________________________________________________________________________________

Aлфа и Телма следни на листата медиуми за затварање?

После направената проверка на акционерите во акционерските книги на фирмите кои се сопственици на Алфа и Телма, Советот за радиодифузија побарал одговор  од Министерството за внатрешни работи, за тоа дали некои од акционерите на компаниите кои се сопственици на Алфа и Телма се вршители на јавни функции, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

За нив нема криза!! Еве на што заработуваат!!

За своите апликации освојуваат награди, за нив пишуваат најрелевантните светски медиуми од типот на New York Times. Од мала компанија која програмерското дуо ја основало да работи за себе, а не за друг, настана фабрика во која просекот е 25 години.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1