Archive by Author

Пет евра за дрес на Ибрахимовиќ

Додека челниците на ПСЖ се обидуваат да го придобијат Ибрахимовиќ со милионски суми, во Милан почна да паѓа цената на дресовите на Швеѓанецот што сега се продаваат за само 5 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Меси ќе го тужи весникот Кепес спорт

Аргентинецот Лионел Меси е лут поради, како што тврди, лажното интервју со него објавено во шпанскиот весник „Кепес спорт“.

______________________________________________________________________________________________________

Челзи со заработка од 60 милиони евра

Првакот на Европа, Челзи, минатата сезона во Лигата на Шампиони остварил заработка од 59,9 милиони евра, додека финалистот Баерн Минхен инкасирал 41,7 милиони евра, соопшти Европската фудбалска унија (УЕФА).

______________________________________________________________________________________________________

Јеремиќ побарал плата од 10,000 евра

Шефот на дипломатијата на Србија, Вук Јеремиќ побара од владата на нашиот северен сосед, дополнителни 65,833 долари за своето претседавање во Генералното собрание на Обединетите Нации.

______________________________________________________________________________________________________

Јувентус ги изостави звездите на дресовите

Италијанскиот шампион Јувентус ги презентираше во јавноста новите дресови за новата сезона 2012/2013 година, а највпечатлив момент на јавноста беше објаснувањето на првиот човек на „старата дама“ Андреа Ањели.

______________________________________________________________________________________________________

ФИФА – Легло на мито и корупција

Жоао Авеланж и претседателот на националниот сојуз на Бразил, Рикардо Тешеира, примале мито од позната маркетиншка агенција.

______________________________________________________________________________________________________

Кока Кола го напушти Роналдињо, пиел Пепси

Некогаш најдобриот фудбалер на сите времиња Бразилецот Роналдињо, во иднина ќе остане без 500,000 евра кои ги примаше од неговиот довчерашен спонзор светската компанија Кока Кола.

______________________________________________________________________________________________________

Шкендија испадна со гол од центар

Шкендија не успеа да ја мине првата препрека во настапите во Лига Европа, по претрпениот пораз со 2:1, во реваншот со претставникот на Северна Ирска екипата на Портдаун.

______________________________________________________________________________________________________

Јуве доби 420.000 евра од УЕФА

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) му плати отштета на Јувентус од 420.000 евра поради повредата на Џорџо Кјелини за време на ЕП 2012.

______________________________________________________________________________________________________

Гвардиола нов селектор на Русија?

Фудбалскиот сојуз на Русија (ФСР) се вклучи во трката за Пеп Гвардиола како наследник на Дик Адвокат на кормилото на „зборнаја“.

______________________________________________________________________________________________________

Водечките луѓе во фудбалот одлучија – технологија на гол-линијата одобрена

Фудбалските иницијатори за воведување на технолија на гол-линијата, во четвртокот, на состанокот во Цирих го изгласаа ваквиот предлог кој веќе од наредната сезона ќе се користи на мечевите од Премиер-лигата, Светското клубско првенство во Јапонија, како и натпреварите од Мундијалот во Бразил 2012 година.

______________________________________________________________________________________________________

Фудбал: Во Цирих ќе се одлучува ќе има технологија гол линија или не

Денеска на состанокот во Цирих може да се пресуди дали ќе биде дозволено да се користи технологија на гол-линијата или не.

______________________________________________________________________________________________________

Бразил од 70 сетите е подобар од Шпанија – Пеле за Ројтерс

Бразилската фудбалска легенда Пеле во интервју за Ројтерс – Бразил од 70-те е подобар од Шпанија 2012.

______________________________________________________________________________________________________

Јувентус – Исла и Асамоа преминаа кај „старата дама“

Двајцата веќе поранешни играчи на Удинезе, Маурисио Исла и Квадво Асамоа од следната сезона ќе играат за италијанскиот шампион Јувентус.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1