Archive by Author

Не е лесно да си богаташ – исповед на милионер

Милијардерот Марк Кубан го прашале што е предноста, а што мана да си неверојатно богат како што е тој, рекол дека воопшто не е лесно.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Почина Чехот кој 6 месеци живееше без срце – му откажал црниот дроб

Почина триесет и седумгодишниот Чех, Јакуб Халик кој по уникатна операција во прашкиот Институт за клиничка и експериментална медицина (ИКЕМ) живееше повеќе од половина година со специјални пумпи наместо срце.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Босанци среде Грција скандираат МАКЕДОНИЈА МАКЕДОНИЈА

  Босанските навивачи, среде Атина, кои на фудбалски натпревар ја бодреа својата репрезентација против Грција, скандираа „Македонија, Македонија“

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец илегално носел азиланти во Германија – во притвор е и заработи кривична

Кривична пријава и притвор за скопјанец за злоупотреба на безвизниот режимза С.М. (1978) од Скопје осомничен за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим. Од страна на надлежен истражен судија одредена му е мерка притвор од 30 дена.

______________________________________________________________________________________________________

Жената на македонскиот амбасадор во Прага го киднапирала синот

Синот на македонскиот амбасадор во Чешка Игор Илиевски, Џон Џејмс Илиевски, е одземен од неговата сопруга и не му е дозволен никаков контакт со него, јави дописникот на државната Македонска информативна агенција од Прага.

______________________________________________________________________________________________________

7 инциденти – 14 повредении, од кои 4 полицајци, демолирани кафулиња и полициски возила

Евидентирани седум нарушувања на јавниот ред и мир во врска со фудбалскиот натпревар Македонија –Србија

______________________________________________________________________________________________________

Парното ја запали претседателската вила во Охрид

Во резиденцијалната вила „Македонија“ во Охрид синоќа околу 18 часот избувнал пожар при стартување на системот за парно греење.

______________________________________________________________________________________________________

Се реши мистеријата за џиновското око

  Мистеријата за џиновското око кое што неодамна беше пронајдено на плажите во Флорида, е разрешена! Научниците тврдат дека тоа е најверојатно од вид на рибата сабјарка, но ќе бидат направени дополнителни истражувања кои треба да ја потврдат идентификацијата. Џоан Херера, научник од “Fish and Wildlife Conservation Commission” на Флорида, врз база на округлите траги […]

______________________________________________________________________________________________________

Не може да се бара кирија од топлификација за цевките – еве зошто!

На шега или не, на социјалните мрежи се прошири идеја како да се возврати ударот на топлификација поради новиот правилник со кои од овој месец парно ќе плаќаат дури и оние кои се исклучиле од системот, поради фактот што низ нивниот стан минуваат грејни цевки. Идејата беше ,, ајде да им бараме на топлификација да […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако го побараат Косово, не сакаме во Европа – дециден српскиот претседател

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека ако Брисел официјално постави услов „Европа или Косово“, Србија ќе се откаже од европскиот пат.

______________________________________________________________________________________________________

И Дедо Мраз кандидат на претседателските избори во САД

15 американски сојузни држави, на претседателските избори покрај за актуелниот претседател Барак Обама или неговиот опонент Мит Ромни, својот глас можат да го дадат и за Дедо Мраз (Santa Claus). Во Невада живее човек со име Дедо Мраз и тој се кандидира за претседателската фунција. Претходно, мажот се викал Томас О’Конор, но откако пуштил долга […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото идеја: Нутела направена дома

______________________________________________________________________________________________________

Прогноза Топло преку ден – ладно навечер

Во Македонија ке биде претежно сончево со мала локална облачност и потопло.Ке дува доумерен променлив ветар.

______________________________________________________________________________________________________

Инциденти во чаршија и по натпреварот – имало и приведени и повредени

По натпреварот меѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Србија се случиле инциденти во Старата скопска чаршија во кои, според неофицијални информации има повредени и приведени. полицијата со солзавец ја разбивала толпата, јави макфакс.

______________________________________________________________________________________________________

Гостивар: Воз удри во автомобил, возачот потешко повреден

Четириесет и деветгодишен гостиварец е потешко повреден откако во неговиот автомобил удрил патнички воз.

______________________________________________________________________________________________________

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ СРБИЈА СО 1-0

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ СРБИЈА СО 1-0 Со победа Македонија се израмнува со Србија и ги преминува Велс и Шкотска – 100 секунди до крајот – Влегува Шумуликовски во игра 85 минута- Пачоски брани – шанса за Србија  удар на голот но Пачоски спаси израмнување Македонија – гол од пенал – води 1-0 […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР: Повредени 3 Срби кај чаршија – еден потешко

Тројца српски навивачи се повредени попладнево околу 14 часот кај стоковната куќа „Мост”.

______________________________________________________________________________________________________

Во чаршија имало 2 инциденти и претепани 5 момчиња, а не само 2

Не се повредени само двете црногорски момчиња од кои едниот малолетник. Според изјави на очевидци и блиски на повредените за МКnews.MK во чаршија денеска имало најмалку 2 одделни инциденти во кои според нашите информации нападнати и повредени биле 5 лица.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1