Банкомат во Англија делел дупло пари – Англичаните се испотепале


 

Банкомат на банката Lojds TSB во Ипсвич се расипал вчера вечерта. Сите кои подигнале пари по затварањето на филијалата добиле дупла сума од онаа што ја побарале.

Кога се открило и раширило огромен број жители на овој град притрчале да извадат пари. Се направила вистинска гужва, а имало и тепачки кој попрво да подигне пари. Морала да интервенира и полицијата за да заведе ред.

Многу брзо пристигнале и техничарите на банката и го исклучиле апаратот. Според информациите околу 30 лица минимум профитирале од расипаниот банкомат.

,, Барав 40 фунти, а банкоматот ми даде 80. мислев дека јас грешно сум стиснала, па повторно пробав – внесов 50 фунти ми даде 100. веднаш и се јавив на другарката да дојде,, изјавила жителка на овој мал англиски град. Оваа банка доби од владата 21 милијарда фунти по финансиската криза во 2008 та а жителите низ шега велат – епа убаво е да се види дека банката си ги враќа долговите.

Банкоматот сега не е во употреба се додека техничарите не го пронајдат проблемот. Според неофицијални извори банката се сомнева и во хакерски напад.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1