Фото: Азовското море поцрвене – лош знак


Азовското море во Русија инаку има сина боја, но од засега непознати причини доби црвена боја како крв.

Жителите на местото Бердјанск се збунети и исплашени велат ова е лош знак.

Фотографиите ги објави рускиот сајт EnglishRussia

Научниците смируваат велат се работи за ретка но природна појава. Еколозите стравуваат дека е можно во водата да е испуштен некој токсин од кои водата се обоила црвено. Земени се примероци од водата и се испитува.

Засега останува енигма зошто морето поцрвене.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1