Брокулата е ефикасен лек за рак на дојка – истражување


На жените кои боледувале од рак на дојката, научниците им дале лек од брокула, ги набљудувале резултатите за да утврдат какво дејство ќе има на болеста.

Утврдиле дека по конзумирањето на брокулата се лачат состојки кој ги поттикнуваат заштитните ензими и ткивото на дојката.

Според научниците тоа е благодарение на глукорафинот. „Сулфорафанот кој настанува по внесувањето на глукорафанинот е многу важен. Оваа молекула помага во одржувањето на здравата рамнотежа на антиоксидантите во организмот и ги „убива“ канцерогените клетки“, велат науќниците. Жените кој боледуваат од рак на дојка треба да јадат брокула најмалу 3 пати неделно.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1