Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Уапсен скопјанецот кој го претепа Кочо

Полицијата откри кој го претепа Кочо Андоновски лидерот на МААСО и неговиот пријател Марко Ковачевски.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски брачен пар уапсен за шверц на сканк во Црна Гора

Црногорската полиција синоќа на граничниот премин Сукобин – Муричани (Црна Гора – Албанија) заплени 15,5 килограми дрогата сканк сокриени во автомобил „опел“ со македонски регистарски таблички, што го управувал македонскиот државјанин С.В. (33) кој патувал со неговата сопруга П.В. (30).

______________________________________________________________________________________________________

Кај Танушевци шверцувале сијалици – удриле во полициска кола во обид да избегаат

24.500 сијалици сместени во 250 пакети и 50 кутии цигари без маркица, се фатени во обид нелегално да бидат внесени во земјава, соопшти МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Вработени краделе од куферите на аеродром – добија кривична и во притвор се

  СВР Скопје до јавното обвинителство поднесе кривична пријава против А.В.(54), Б.Т.(40), С.С.(47) тројцата по занимање ракувачи на аеродромска опрема и И.Ф.(40) обезбедувач, сите од Скопје, вработени во ТАВ – Аеродром “Александар Велики“, поради основано сомнение дека сториле две кривични дела – “тешка кражба“, со што се стекнале со противправна имотна корист од 410.000 денари.

______________________________________________________________________________________________________

Деца пронашле човечки скелет во Валандово

Деца пронашле човечки скелет додека си играле во атарот на селото Мрвинци, Валандово на местото викано Авлиите, пишува пресс24.

______________________________________________________________________________________________________

Три малолетни девојчиња исчезнаа во Скопје – едното 8 годинки

Вчера  околу 18 часот во полицијата на Бит Пазар, мајката И.Р.(1972) од Скопје, пријавила дека на 09.11.2012 година во 2 часот, од дома во непознат правец се оддалечила нејзината малолетна ќерка И.Л.(1997) од Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Кај старата железничка станица пронајден труп на тинејџер

  Полицијата соопшти дека вчера во утринските часови на паркинг просторот пред урнатините кај старата железничка станица е пронајдено безживотното тело на А.Ф роден 1995 година од Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Кривична пријава за агенцијата која ги ,,зезна,, скопјани за летување на Кипар

До Државниот пазарен инспекторат доставени се пријави уште од 16 оштетени лица кои во Туристичката Агенција „ЛЕТС ТРАВЕЛ“ ДОО подружница Скопје, уплатиле аранжмани за летување во Северен Кипар во вкупен износ од 384.773 денари.

______________________________________________________________________________________________________

Шверц комерц во Македонија – хероин, девизи, цигари, лекови, часовници, дури и леб

Во текот на минатата недела и викендот, царинските службеници повеќе обиди за нелегално внесување и изнесување на разна стока, меѓу која и хероин, девизи како и повеќе обиди за внесување и изнесување на непријавена стока преку границите на Република Македонија, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Со лажна лична карта полагал испит место брат му – доби кривична

Сакал да му помогне на братот полесно да заврши школо, но наместо тоа битолчанец заработи две кривични пријави.

______________________________________________________________________________________________________

Македонка во Швајцарија нападнала разбојник – за тоа е осудена на 32 месеци затвор и парична казна

Судот во Цирих на македонската државјанка Беснике И. и изрекол казна затвор во траење од 32 месеца и исплата на име обештетување во износ од 15 илјади франци.

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец излажал пар од фејсбук дека ќе им даде стан – доби пријава

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 34-годишниот Г.С. од с.Мралино-скопско за сторено кривично дело „измама“.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец избоден со нож во Швајцарија

Дваесет и седумгодишен македонски државјанин е избоден со нож на аеродромот во швајцарскиот град Цирих.

______________________________________________________________________________________________________

Затвореници си се дрогираат во затворот во Штип – дрога имаат за извоз

Во штипскиот затвор беа пронајдени 19 ќеси со непозната материја, за која се претпоставува дека е марихуана. Ова е 3 случај да се најде дрога во затворот за период од само 5 месеци, информира МВР.

______________________________________________________________________________________________________

37 годишен Виничанец се полил со бензин и самозапалил

37 годишен човек од виничкото село Трсино е хоспитализиран со изгореници.

______________________________________________________________________________________________________

3 молотови коктели фрлени во студентскиот дом ,,Гоце Делчев,,

Околу 05,10 часот, во Скопје на ул. „Иво Рибар Лола“, во студенскиот дом „Гоце Делчев“ од страна на две лица кои биле со автомобил биле фрлени три  шишиња со запалива тачност.

______________________________________________________________________________________________________

Избеганиот затвореник е платен убиец – со моторче му киднал на полицаецот

Њилдет Мечкаи 34 годишен, платен убиец од Албанија, осуден и за грабнување во воениот конфликт во 2001 година, е затвореникот кој му избега на чуварот од Арестантското одделение на Клиничкиот центар во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Ја залепил вратата на Топлификација со супер лепак – вработените не можеле да влезат

Вработените во „Топлификација-Снабдување Исток“ завчера доцнеле со отварање на канцеларијата оти некој им ја саботирал бравата од влезната врата на просториите во населбата Аеродром, пишува Нова Македонија

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1