Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Македонец избоден со нож во Швајцарија

Дваесет и седумгодишен македонски државјанин е избоден со нож на аеродромот во швајцарскиот град Цирих.

______________________________________________________________________________________________________

Затвореници си се дрогираат во затворот во Штип – дрога имаат за извоз

Во штипскиот затвор беа пронајдени 19 ќеси со непозната материја, за која се претпоставува дека е марихуана. Ова е 3 случај да се најде дрога во затворот за период од само 5 месеци, информира МВР.

______________________________________________________________________________________________________

37 годишен Виничанец се полил со бензин и самозапалил

37 годишен човек од виничкото село Трсино е хоспитализиран со изгореници.

______________________________________________________________________________________________________

3 молотови коктели фрлени во студентскиот дом ,,Гоце Делчев,,

Околу 05,10 часот, во Скопје на ул. „Иво Рибар Лола“, во студенскиот дом „Гоце Делчев“ од страна на две лица кои биле со автомобил биле фрлени три  шишиња со запалива тачност.

______________________________________________________________________________________________________

Избеганиот затвореник е платен убиец – со моторче му киднал на полицаецот

Њилдет Мечкаи 34 годишен, платен убиец од Албанија, осуден и за грабнување во воениот конфликт во 2001 година, е затвореникот кој му избега на чуварот од Арестантското одделение на Клиничкиот центар во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Ја залепил вратата на Топлификација со супер лепак – вработените не можеле да влезат

Вработените во „Топлификација-Снабдување Исток“ завчера доцнеле со отварање на канцеларијата оти некој им ја саботирал бравата од влезната врата на просториите во населбата Аеродром, пишува Нова Македонија

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец илегално носел азиланти во Германија – во притвор е и заработи кривична

Кривична пријава и притвор за скопјанец за злоупотреба на безвизниот режимза С.М. (1978) од Скопје осомничен за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим. Од страна на надлежен истражен судија одредена му е мерка притвор од 30 дена.

______________________________________________________________________________________________________

7 инциденти – 14 повредении, од кои 4 полицајци, демолирани кафулиња и полициски возила

Евидентирани седум нарушувања на јавниот ред и мир во врска со фудбалскиот натпревар Македонија –Србија

______________________________________________________________________________________________________

Гостивар: Воз удри во автомобил, возачот потешко повреден

Четириесет и деветгодишен гостиварец е потешко повреден откако во неговиот автомобил удрил патнички воз.

______________________________________________________________________________________________________

Нападнат таксист во Топанско – го давеле и удирале со боксови

  Вечерва во скопската населба Топанско Поле бил нападнат таксист од страна на патникот кој го превезувал и тоа додека возеле по учицата, пренесува Курир.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Хероин вреден 1 милион евра фатен на Деве Баир

На граничниот премин Деве Баир полицијата пронајде и заплени 13,5 килограми високо квалитетен хероин.

______________________________________________________________________________________________________

Вработен на паркинг во Скопје прободен – не им нашол празно место

21 годишен контролор на Градски паркинг бил прободен со нож од страна на две лица среде бел ден, на паркинг во центарот на Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Мерцедеси, пари и оружје најдени кај познат нарко дилер во Арачиново

Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – по повеќемесечна спроведена истрага, уапси познат нарко дилер од Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Работник на факултетот во Куманово добил куршум во грбот, а и незнаел

На 06.10.2012 година околу 16.30 часот, Н.И.(1964) од Тетово додека работел на изградба на Државен Универзитет Тетово лоциран во Куманово, забележал некаков убод во пределот на грбот, но го занемарил, по што забележал дека на маицата која ја носел на себе имал траги од крв.

______________________________________________________________________________________________________

Велешанка си го уби 5 годишниот син – го застрелала со пиштол во стомакот

Триесетгодишната Џевахири А. со пиштол стрелала и го убила петгодишниот син.

______________________________________________________________________________________________________

МВР приведе 8 малолетници за тепачката во автобусот 22 на ЈСП

Полицијата приведе осум лица на возраст од 15 до 17 години кои учествувале во тепачката што се случи вчера во автобусот на ЈСП со број 22.

______________________________________________________________________________________________________

2 момчиња и жена повредени во масовна тепачка во автобус во Карпош 4

Денеска околу 12.30 часот на булеварот „Партизански одреди“ кај мостот „Обединети нации“, во Карпош 4, во градски автобус број 22 се случила масовна тепачка меѓу две групи млади, биле употребени и ножеви.

______________________________________________________________________________________________________

Прободено 17 годишно момче на Бит Пазар

Седумнаесетгодишниот скопјанец Б.К. заработил пет убодни рани при расправија на неколку лица на Бит пазар, информираат од МВР.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1