Диета: Ослабете 5 килограми со помош на лубеница и диња


Благодарение на режимот на исхрана кој се заснова на лубеница и диња ќе ја доведете вашата линија до совршенство изјавува Кејти Смит, позната американска нутриционистка и автор на новата диета.

Сезоната на дињата и лубеницата е во тек па е вистински време да ја испробате оваа диета која се заснова на зголемен внес на лубеница за да се ослободите од вишокот килограми.

Таков режим на исхрана смислила Кејти Смит и на тој начин им помогнала на илјадници луѓе да ја доведат својата линија до совршенство.

Па затоа „вооружете се“ со добра волја и придржување до упатството, па за две недели ќе изгубите дури 5 килограми на потполно здрав и природен начин.

Еве како функционира:

– Диетата трае две недели. Доколку сакате може да јапродолжите после десет дневна пауза.

– Заборавете на сите слатки работи, белиот леб, масното сирење и дајте им предност на пилешкото, рибите, овошјето, зеленчукот и интегралните житарици.

– Од маслото за готвење дозволено е маслиновото, а од зачините сол, бибер и разноразни ароматични растенија.

– Секое утро веднаш откако ќе станете испијте една чаша вода со сок од половина лимон.

Мени:

 

1 Ден.

Доручек: Една чашка кафе, едно парче црн леб и половина парче виршла

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: Супа од зеленчук, 150 грама пилешко месо, зелена салата со една лажица маслиново масло

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: 80 грама туна, едно парче црн леб и свежа пиперка

2 Ден

Доручек: Една чашка кафе, едно парче црн леб, 30 грама пилешки грати

Ужина : 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: Една чинија бистра пилешка супа, 150 грама ослич, 100 грама компир салата и салата од домати класично зачинета со маслиново масло

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: Чорба од зеленчук и парче црн леб

3 Ден

Доручек: Една чашка кафе, едно парче црн леб намачкан со пилешка паштета

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: Чинија говедска супа, 200 грама шпагети, зелена салата

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: 150 грама рижота од зеленчук

4 Ден

Доручек: Една чашка чај, едно парче црн леб со маргарин и мед

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: Една чинија со чорба од спанаќ, 200 грама јунешко динстано со зеленчук и салата по избор

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: Салата од 100 грама пилешко, 50 грама варен компир и 50 грама карфиол зачинето со маслиново масло

5 Ден

Доручек: Една чаша незасладена лимонада, парче црн леб, виршла и малку сенф

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: 150 грама печено пилешко, 100 грама варена боранија, парче црн леб

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: Грчка салата

6 Ден

Доручек: Една чашка кафе, парче црн леб и 50 грама шунка

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: Една чинија говедска супа, 200 грама јунешко динстано со зеленчук, салата по избор

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: 100 грама проја и јогурт

7 Ден

Доручек: Една чаша јогурт со помала масленост, парче црн леб, 50 грама младо сирење, парче диња или лубеница

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Ручек: 200 грама готвена зелка со јунешко и парче црн лен

Ужина: 100 грама ладна диња или лубеница

Вечера: 2 виршли, сенф и зелена салата.

Share Button

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1