Доживотна казна затвор во Косово


За убиство на највисоки државни функционери – претседателот, спикерот на парламентот, премиерот, претседателот на Уставниот суд, претседателот на Врховниот суд или државиот јавен обвинител, Косово воведува казна доживотен затвор.

Казната треба да стапи на сила од први јануари идната година. Косово ќе стане трета земја во регионот, која има доживотен затвор. Досега ја имаат Албанија и Турција.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1