Tag Archives: zatvor

Санадер осуден на 10 години затвор и да врати 477.000 евра

Поранешниот хрватски премиер и лидер на ХДЗ Иво Санадер денеска е прогласен за виновен за воено профитерство во аферата „Хипо банка“ и за примање поткуп од унгарската нафтена компанија МОЛ, за што е осуден на 10 години затвор, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Затвореници си се дрогираат во затворот во Штип – дрога имаат за извоз

Во штипскиот затвор беа пронајдени 19 ќеси со непозната материја, за која се претпоставува дека е марихуана. Ова е 3 случај да се најде дрога во затворот за период од само 5 месеци, информира МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Србија амнестира 1000 затвореници – немало место во затворите

Осудени на помали затворски казни ќе бидат ослободени за да се реши проблемот на преполните затвори, пишуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Надзорник на струмичкиот затвор обвинет за поткуп

Од осудено лице зел поткуп од 400 евра за да ургира дозвола за излез кај правникот на затворот.

______________________________________________________________________________________________________

Слаткар осуден на 1 година затвор

Слаткар имаше физичка пресметка со екс момчето на Сања Николиќ , словенецот Јанез и му нанел телесни повреди.

______________________________________________________________________________________________________

Вознемирувачко ВИДЕО: Полицајци силувале затвореник со пендрек – во Грузија нереди поради снимката

Откако две телевизии во Грузија го објавија видеото на кое се гледа како чувари во затворот ги злоставуваат затворениците Грузија се крена на нозе. Серија протести низ државата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: 13 год дете си го убило 2 год брат – живее живот со дрога и насилство, го чека доживотен затвор

Мајка нарко зависник, го родила на 12 години откако била силувана, 13 год . Кристиан Фернандез живеел живот опкружен со дрога и насилство а сега ризикува да биде првиот малолетник осуден на доживотен затвор, бидејќи  при напад на бес, го удрил 2 годишното братче од полица за книги и му ја смачкал главата.

______________________________________________________________________________________________________

Невин одлежал зад решетки, а државата му нуди 1.000 динари оштета

Земјоделецот Љубиша Лазовиќ, кој поминал 222 дена во притвор под обвинение дека е наркодилер, одбил да прими оштета од државата, која му понудила само по една „црвена“ на ноќ. Тој сега им нуди по 2.000 динари на оние од министерството, за да поминат еден ден во притвор.

______________________________________________________________________________________________________

Апелација потврди – 14 год казна затвор за Игор Спасов

Скопскиот апелационен суд ја објави пресудата по жалбата на адвокатите на обвинетиот полицаец Игор Спасов, кој беше осуден на 14 години затвор за убиството на Мартин Нешковски на плоштадот Македонија при прославата на изборната победа.

______________________________________________________________________________________________________

Налог за апсење на Наташа Беквалац – ќе оди во затвор!

Полицијата во Србија добила налог за апсење на познатата новосадска пеачка Наташа Беквалац. Судијата издаде налог за апсење затоа што иако обвинета не се појавила на ниту едно судење иако уредно била повикувана.

______________________________________________________________________________________________________

Најомразената жена во Белгија на условна казна

Белгиски суд донесе одлука за условна казна и пуштање на слобода на Мишел Мартин, поранешна сопруга на педофилот и сериски убијец  Дутрукс Марк, која му помагала во извршување на злосторствата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Погледенте групно затворско венчавање: Си живееја среќно до крајот на казната

Повеќе од стотина двојки се венчаа на 24 август на заедничката церемонија, во еден мексикански пограничен затвор.

______________________________________________________________________________________________________

Измама – жената на кинескиот политичар платила двојничка да лежи место неа

Експерти користејќи специјален софтвер утврдиле дека жената во судницата не е Гу Каилаи. Претпоставките на медиумите се дека Гу се договорила со Комунистичката партија својата казна да ја издржува во куќен притвор, а нејзината „двојничка“ да лежи в затвор.

______________________________________________________________________________________________________

300 мештани ја земаа правдата во свои раце – провалија во затвор и живи запалија 2 убијци

Група од 300 лути боливиски мештани истури бензин врз двајцата осомничени Бразилци, во знак на одмазда за убиството на тројцата Боливијци ноќта пред тоа.

______________________________________________________________________________________________________

Апсете ме веднаш!!! Норвешкиот затвор – најубав на светот

Норвешка е позната по својот либерален затворски систем, но ниту на најоптимистичниот криминалец не би му текнало дека тоа е место каде може да се ужива. Еден таков рајски затвор постои на норвешкиот остров Бастој.

______________________________________________________________________________________________________

Бегство на векот – избегале сите затвореници одеднаш

Од затворот од Брегот на Слоновата коска побегнале сите затвореници, а се шпекулира дека бројката изнесува околу 150. Засега полицајата успеала да фати 50.

______________________________________________________________________________________________________

Затвореник прошверцувал сперма – и ја пратил на жена му за вештачко оплодување, синот се фатил од прва

Амар Зибен отслужува доживотна казна во затвор во Израел. Успеал да прошверцува сперма до неговата сопруга во Палестина која денеска родила син, а парот не се има видено 15 години.

______________________________________________________________________________________________________

Фрлена бомба во дворот на директорот на затворот во Прилеп

Од експлозијата, повредени лица нема, а оштетени се фасадата на куќата и стакла на неколку прозорци и направен е кратер во тревникот пред куќата.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1