Две дечиња го загубија животот – Причина е мебелот од ИКЕА


Минатата година шкафовите со фиоки од ИКЕА усмртија две дечиња во САД, откако паднаа врз нив.

96969

Од големата компанија за мебел ИКЕА најавуваат дека шкафовите со фиоки доколку не се прицврстени за ѕид можат да паднат, а најопасни се за децата. Поради тоа компанијата најави дека ќе дава бесплатна опрема за зацврстување на ѕидот, како програма во САД и предупредуваат дека сите клиенти мора да ја земат дополнителната опрема.

Прво загина едното, а потоа другото детенце, додека си играле пред шкафовите.

Од 1989 година, до ИКЕА стигнати се три извештаи за смрт на деца поради нестабилност на шкафовите.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1