Еве зашто од сабјле не треба да го местите креветот!


Дали сте вие еден од оние особи кои во утринската гужва не стигнуваат да си го наместат креветот? Експерти тврдат дека вашата мрзливост е добра работа.krevet postelina pernica
Во постелата на креветот обично се наоѓаат околу 1,5 милиони куќни бактерии кои негативно влијаат на здрајето, а често се причина за алергија и астма.
Овие микроскопски суштества сакаат темни и влажни места, а не сакаат сонце, топли и суви места – односно такво опкружување кое прави ако ненаместениот кревет го изложите на сонце.
Студијата објавена во часописот Experimental & Applied Acarology покажува дека ненаместениот кревет иложен на сонце го намалува количеството на бактерии на ова место.
За уште подобар ефект, експертите препорачуваат да се пере постелнината барем еднаш неделно во врела вода.
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1