Фото: Џејмс Бонд, Мистер Бин, Мери Попинс – спектакуларно отворени Олимписките игри 2012


Пред околу 70 илјади сведоци присутни на новиот олимписки стадион во Лондон и околу милијарди пред малите екрани, се отворија Летни олимписки игри.

Ги  отвори кралицата Елизабета Втора. Спектакуларна церемонија наречена “Островот на чуда” играјќи си со стереотипи и симболи на поп-културата Дени Бојл прикажа што Британците сакаат да мислат за себе и за тоа како сакаат другите да ги видат. Ливади, животни, индустриски работници, медицински сестри, тинејџери, Џејмс Бонд, Мистер Бин, мини морис, но и музика конфети, светлина и да сето тоа снимено со “милиони” камери го пушти во светот.


стартот го означи впечатливото ѕвоно во кое удри велосипедистот Бредли Вигинс. Бојл, со цел да ги претстави сите најдобри работи во нацијата прикажа слики од развојот на британското општество. од романтични села, до високите фабрички оџаци.
кралицата со падобран се спушти од хеликопер, придружувна нормално од Џемс Бонд, Мистер Бин се преправаше дека е член на Лондонската филхармонија, Мери Попинс – 100 тици Мери Попинс со чадори се спуштија на стадионот, деца скокаа на големи кревети, чудовишта, вештерки, и што ли уште не.

Олимпискиот оган го донесе со глисер минувајќи под Лондонскиот мост Дејвид Бекам. И за изненадување на сите оваа година олипискиот оган не го запали еден спортист – туку 5 и тоа млади спортисти. Начинот на палење на оганот беше спектакуларен. Церемонијата заврши со спектакуларен огномет.

 

Пред палењето на оганот на стадионот продефилираа сите спортисти на чело со знамносците – Како што се очекуваше, знамето на својата земја Јамајка, го носеше Усаин Болт, националното знаме на Русија Марија Шарапова, Новак Ѓоковиќ го виеореше знамето на Србија. коплетниот список на знаменосците под фото галеријата. На него Македонија е со уставното име.

ALL 205 FLAG-BEARERS AT OLYMPIC OPENING CEREMONY

1. Greece, Alexandros Nikolaidis, Taekwondo, male

2. Afghanistan, Nesar Ahmad Bahawi, Taekwondo, male

3. Albania, Romela Begaj, Weightlifting, female

4. Algeria, Abdelhafid Benchabla, Boxing, male

5. American Samoa, Ching Wei, Aquatics, male

6. Andorra, Joan Tomas Roca, Shooting, male

7. Angola, Antonia Moreira, Judo, female

8. Antigua and Barbuda, Daniel Bailey, Athletics, male

9. Argentina, Luciana Aymar, Hockey, female

10. Armenia, Arman Yeremyan, Taekwondo, male

11. Aruba, Jemal Le Grand, Aquatics, male

12. Australia, Lauren Jackson, Basketball, female

13. Austria, Markus Rogan, Aquatics, male

14. Azerbaijan, Elnur Mammadli, female

15. Bahamas, Chris Brown, Athletics, male

16. Bahrain, Azza Alqasimi, Shooting, female

17. Bangladesh, Rahman Md Mahfizur, Aquatics, male

18. Barbados, Ryan Brathwaite, Athletics, male

19. Belarus, Max Mirnyi, Tennis, male

20. Belgium, Tia Hellebaut, Athletics, female

21. Belize, Kenneth Medwood, Athletics, male

22. Benin, Jacob Gnahoui, Judo, male

23. Bermuda, Alexander Kirkland, Sailing, male

24. Bhutan, Sherab Zam, Archery, female

25. Bolivia, Karen Milenka Torrez Guzman, Aquatics, female

26. Bosnia and Herzegovina, Amel Mekic, Judo, male

27. Botswana, Amantle Montsho, Athletics, female

28. Brazil, Rodrigo Pessoa, Equestrian, male

29. British Virgin Islands, Tahesia Harrigan-Scott, Athletics, female

30. Brunei Darussalam, Maziah Mahusin, Athletics, female

31. Bulgaria, Iordan Iovtchev, Gymnastics, male

32. Burkina Faso, Severine Nebie, Judo, female

33. Burundi, Diane Nukuri, Athletics, female

34. Cambodia, Davin Sorn, Taekwondo, female

35. Cameroon, Annabel Laure Ali, Wrestling, female

36. Canada, Simon Whitfield, Triathlon, male

37. Cape Verde, Adysangela Moniz, Judo, female

38. Cayman Islands, Kemar Hyman, Athletics, male

39. Central African Republic, Seulki Kang, Taekwondo, female

40. Chad, Carine Ngarlemdana, Judo, female

41. Chile, Denisse Van Lamoen, Archery, female

42. China, Yi Jianlian, Basketball, male

43. Colombia, Mariana Pajon, Cycling, female

44. Comoros, Feta Ahamada, Athletics, female

45. Congo, Lorene Bazolo, Athletics, female

46. Cook Islands, Helema Williams, Sailing, female

47. Costa Rica, Gabriela Trana, Athletics, female

48. Ivory Coast, Ben Youssef Meite, Athletics, male

49. Croatia, Venio Losert, Handball, male

50. Cuba, Mijain Lopez Nunez, Wrestling, male

51. Cyprus, Marcos Baghdatis, Tennis, male

52. Czech Republic, Petr Koukal, Badminton, male

53. North Korea, Pak Song-chol, Athletics, Male

54. Congo, Zatara Mande Ilunga, Athletics, male

55. Denmark, Kim Wraae, Canoe-Kayak, male

56. Djibouti, Zourah Ali, Athletics, female

57. Dominica, Erison Hurtault, Athletics, male

58. Dominican Republic, Yulis Mercedes Reyes, Taekwondo, male

59. Ecuador, Cesar De Cesare, Canoe-Kayak, male

60. Egypt, Hesham Mesbah, Judo, male

61. El Salvador, Evelyn Garcia, Cycling, female

62. Equatorial Guinea, Bibiana Martina, Athletics, female

63. Eritrea, Weynay Ghebresilasie, Athletics, male

64. Estonia, Aleksander Tammert, Athletics, male

65. Ethiopia, Yanet Seyoum, Aquatics, female

66. Fiji, Josateki Naulu, Judo, male

67. Finland, Hanna-Maria Seppala, Aquatics, female

68. Macedonia, Marko Blazhevski, Aquatics, male

69. France, Laura Flessel-Colovic, Fencing, female

70. Gabon, Rudy Zang Milama, Athletics, female

71. Gambia, Suwaibou Sanneh, Athletics, male

72. Georgia, Nino Salukvadze, Shooting, female

73. Germany, Natascha Keller, Hockey, female

74. Ghana, Maxwell Amponsah, Boxing, male

75. Grenada, Kirani James, Athletics, male

76. Guam, Maria McQueen Dunn, Wrestling, female

77. Guatemala, Juan Ignacio Maegli, Sailing, male

78. Guinea, Facinet Keita, Judo, male

79. Guinea-Bissau, Augusto Midana, Wrestling, male

80. Guyana, Winston George, Athletics, male

81. Haiti, Linouse Desravine, Judo, female

82. Honduras, Ronald Bennett, Athletics, male

83. Hong Kong, Wai Sze Lee, Cycling, female

84. Hungary, Peter Biros, Aquatics, male

85. Iceland, Asdis Hjalmsdottir, Athletics, female

86. Independent Olympic Athletes, Brooklyn Kerlin, female

87. India, Sushil Kumar, Wrestling, male

88. Indonesia, Gede Sudartawa, Aquatics, male

89. Iran, Ali Mazaheri, Boxing, male

90. Iraq, Dana Abdul Razak, Athletics, female

91. Ireland, Katie Taylor, Boxing, female

92. Israel, Shahar Zubari, Sailing, male

93. Italy, Valentina Vezzali, Fencing, female

94. Jamaica, Usain Bolt, Athletics, male

95. Japan, Saori Yoshida, Wrestling, female

96. Jordan, Nadin Dawani, Taekwondo, female

97. Kazakhstan, Nurmakhan Tinaliyev, Wrestling, male

98. Kenya, Jason Dunford, Aquatics, male

99. Kiribati, David Katoatau, Weightlifting, male

100. South Korea, Yoon Kyung-Shin, Handball, male

101. Kuwait, Fehaid Aldeehani, Shooting, male

102. Kyrgyzstan, Chingiz Mamedov, Judo, male

103. Laos, Kilakone Siphonexay, Athletics, male
104. Latvia, Martins Plavins, Volleyball, male

105. Lebanon, Andrea Paoli, Taekwondo, female

106. Lesotho, Mamorallo Tjoka, Athletics, female

107. Liberia, Phobay Kutu-Akoi, Athletics, female

108. Libya, El-Gadi Sofyan, Aquatics, male

109. Liechtenstein, Stephanie Vogt, Tennis, female

110. Lithuania, Alekna Virgilijus, Athletics, male

111. Luxembourg, Marie Muller, Judo, female

112. Madagascar, Fetra Ratsimiziva, Judo, male

113. Malawi, Mike Tebulo, Athletics, male

114. Malaysia, Pandelela Rinong Pamg, Aquatics, female

115. Maldives, Mohamed Ajfan Rasheed, Badminton, male

116. Mali, Rahamatou Drame, Athletics, female

117. Malta, William Chetcuti, Shooting, male

118. Marshall Islands, Haley Nemra, Athletics, female

119. Mauritania, Jidou El Moctar, Athletics, male

120. Mauritius, Natacha Rigobert, Volleyball, female

121. Mexico, Maria Del Rosario Espinoza, Taekwondo, female

122. Micronesia, Manuel Minginfel, Weightlifting, male

123. Moldova, Dan Olaru, Archery, male

124. Monaco, Angelique Trinquier, Aquatics, female

125. Mongolia, Ser-Od Bat-Ochir, Athletics, male

126. Montenegro, Srdjan Mrvaljevic, Judo, male

127. Morocco, Wiam Dislam, Taekwondo, female

128. Mozambique, Kurt Couto, Athletics, male

129. Myanmar, Zaw Win Thet, Athletics, male

130. Namibia, Gaby Diana Ahrens, Shooting, female

131. Nauru, Itte Detenamo, Weightlifting, male

132. Nepal, Prasiddha Jung Shah, Aquatics, male

133. Netherlands, Dorian Van Rijsselberge, Sailing, male

134. New Zealand, Nick Willis, Athletics, male

135. Nicaragua, Osmar Bravo Amador, Boxing, male

136. Niger, Hima Moustapha Abdoulaye, Boxing, male

137. Nigeria, Sinivie Boltic, Wrestling, male

138. Norway, Mira Veras Larsen, Canoe-Kayak, female

139. Oman, Ahmed Al-Hatmi, Shooting, male

140. Pakistan, Sohail Abbas, Hockey, male

141. Palau, Rodman Teltull, Athletics, male

142. Palestine, Maher Abu Rmilah, Judo, male

143. Panama, Irving Saladino, Athletics, male

144. Papua New Guinea, Toea Wisil, Athletics, female

145. Paraguay, Benjamin Hockin Brusquetti, Aquatics, male

146. Peru, Gladys Tejeda, Athletics, female

147. Philippines, Hidilyn Diaz, Weightlifting, female

148. Poland, Agnieszka Radwanska, Tennis, female

149. Portugal, Telma Monteiro, Judo, female

150. Puerto Rico, Javier Culson, Athletics, male

151. Qatar, Bahya Mansour Al Hamad, Shooting, female

152. Romania, Horia Tecau, Tennis, male

153. Russia, Maria Sharapova, Tennis, female

154. Rwanda, Adrien Niyonshuti, Cycling, male

155. Saint Kitts and Nevis, Kim Collins, Athletics, male

156. Saint Lucia, Levern Spencer, Athletics, female

157. Saint Vincent and the Grenadines, Kineke Alexander, athletics, female

158. Samoa, Ele Opeloge, Weightlifting, female

159. San Marino, Alessandra Perilli, Shooting, female

160. Sao Tome and Principe, Lecabela Quaresma, Athletics, female

161. Saudi Arabia, Sultan Mubarak Al-Dawoodi, Athletics, male

162. Senegal, Hortance Diedhiou, Judo, female

163. Serbia, Novak Djokovic, Tennis, male

164. Seychelles, Dominic Dugasse, Judo, male

165. Sierra Leone, Ola Isata Sesay, Athletics, female

166. Singapore, Tianwei Feng, Table Tennis, female

167. Slovakia, Jozef Gonci, Shooting, male

168. Slovenia, Peter Kauzer, Canoe-Kayak, male

169. Solomon Islands, Jenly Tega Wini, Weightlifting, female

170. Somalia, Zamzam Mohamed Farah, Athletics, female

171. South Africa, Caster Semenya, Athletics, female

172. Spain, Pau Gasol, Basketball, male

173. Sri Lanka, Niluka Karunaratne, Badminton, male

174. Sudan, Ismail Ahmed Ismail, Athletics, male

175. Suriname, Chinyere Pigot, Aquatics, female

176. Swaziland, Luke Hall, Aquatics, male

177. Sweden, Rolf-Goran Bengtsson, Equestrian, male

178. Switzerland, Stanislas Wawrinka, Tennis, male

179. Syria, Majed Aldin Ghazal, Athletics, male

180. Taiwan, Shih-Chieh Chen, Weightlifting, male

181. Tajikistan, Mavzuna Chorieva, Boxing, female

182. Tanzania, Zakia Mrisho, Athletics, female

183. Thailand, Nuttapong Ketin, Athletics, male

184. Timor-Leste, Augusto Soares, Athletics, male

185. Togo, Benjamin Boukpeti, Canoe-Kayak, male

186. Tonga, Amini Fonua, Aquatics, male

187. Trinidad and Tobago, Marc Burns, Athletics, male

188. Tunisia, Heykel Megannem, Handball, male

189. Turkey, Neslihan Darnel, Volleyball, female

190. Turkmenistan, Serdar Hudayberdiyev, Boxing, male

191. Tuvalu, Tuau Lapua Lapua, Weightlifting, male

192. Uganda, Ganzi Mugula, Aquatics, male

193. Ukraine, Roman Gontiuk, Judo, male

194. United Arab Emirates, Saeed Almaktoum, Shooting, male

195. United States, Mariel Zagunis, Fencing, female

196. Uruguay, Rodolfo Collazo Tourn Rowing, male

197. Uzbekistan, Elshod Rasulov, Boxing, male

198. Vanuatu, Anolyn Lulu, Table Tennis, female

199. Venezuela, Fabiola Ramos, Table Tennis, female

200. Vietnam, Tien Nhat Nguyen, Fencing, male

201. U.S. Virgin Islands, Tabarie Henry, Athletics, male

202. Yemen, Tameem Mohammed Ahmed Al-Kubati, Taekwondo, male

203. Zambia, Prince Mumba, Athletics, male

204. Zimbabwe, Kirsty Coventry, Aquatics, female

205. Britain, Chris Hoy, Cycling, male

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1