Македонија на Олимпијада !!!!!


 

Колку сме толку сме – токму сме – нашите спортисти гордо зачекорија на свеченоста по повод отворањето на Олимписките игри 2012 во Лондон. Облечени во црвени шорцеви и бели маички гордо го виореа МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ.

Македонскиот олимпиец, младиот 19-годишен пливач Марко Блажевски беше знаменосецот за нашата земја.

Македонската делегација дури и на терасите од собите каде се сместени го поставиле македонското знаме – да се знае !!!!!

 

Иако на социјалните мрежи имаше многу коментари околу името под кое не преставија на свеченоста – сепак британските медиуми во своите извештаи го користеа нашето уставно име MACEDONIA.

Еве неколку најинтересни постови на социјалните мрежи по повод свеченоста од страна на македонски граѓани.

,, Samo koga ke mi tekne Kina shto napravi minatata olimpijada, ova u London e selo za ona u Peking :)),,

,,sekoja cest za reziserot na olimpiskite igri, vakvo nesto na svetot odamna mu trebase!,,

,,Опиен од Кинезите пред 4 години, светот како да ги потцени Британците. Ама…,,

,,Macedonia enters the Olympic stadium with the sounds of Bee Gees. 🙂

,,Staying alive, ne e ich sluchajno :P,,

,,Во друштво со Франција, Финска, Фиџи и другите земји на М :)))))))

,,доказ дека Британциве се ПОЛУписмени… М ја ставиле кај Ф :)) :)) :)) :D,,

,,E ubavo ke bese da bevme poveke na olimpijada…,,

,,ubavo ke bese i pod M da iskocime,,

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1