Фото: Соби за легално дрогирање во Германија!? Погледнете како изгледа тоа


Во главниот град на Германија, Берлин отворени се соби за легално консумирање на дрога. Таканаречените „Консумрауме“ (соби за консумација) служат за подготовка и легално користење на дрога.

Ова е дел од проектот на тамошната влада посветен на големиот број зависници кои на чисто и сигурно место ќе може да консумираат дрога под надзор на медицински волонтери. Во германија во моментов има повеќе од 20 вакви соби. Покрај во Берлин , вакви соби има и во Хамбург и Франкфурт, како и во покраините Хесен, Долна Саксонија, Северна Рајна и Сарланд.

Вакви соби пограј во Германија има и во Швајцарија, Австрија, Франција и Австралија.

 

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1