Tag Archives: germanija

Фото: Соби за легално дрогирање во Германија!? Погледнете како изгледа тоа

Во главниот град на Германија, Берлин отворени се соби за легално консумирање на дрога. Таканаречените „Консумрауме“ (соби за консумација) служат за подготовка и легално користење на дрога.

______________________________________________________________________________________________________

Официјално барање за укинување на безвизниот режим за Македонија и Србија

Министерот за внатрешни работи на германската покраина Хесен, Борис Рајн побара од владата во Берлин веднаш да ја повлече одлуката за безвизен режим за државјаните на Србија и Македонија поради злоупотреба на правото на азил, јавуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

„Сина карта“ за легално живеење и работење во Германија

Добри вести за студентите и висококвалификуваните. Германија од 1 август издава нови визи со без многу бирократија ќе се доаѓа до работна и престојна дозвола во оваа земја.

______________________________________________________________________________________________________

Го запалил 17 годишното момче на својата ќерка

Полицијата во Келн соопшти дека уапсила 52 годишно лице кое е осомничено дека го убило момчето на својата ќерка.

______________________________________________________________________________________________________

Штрајк на летачкиот персонал на Луфтханза

Луфтханза  се закани дека ќе штрајкува. Како што соопштиле од синдикаотот на најголемата авиокомпанија неговите членови ќе стапат во штрајк поради тоа што не успеале да се договорат за платите и условите за работа во компанијата.

______________________________________________________________________________________________________

Рехабилитирани 816 „вештерки“ кои биле спалени на клада

Надбискупот Бамберг во Баварскиот предел Лудвиг Шик, рехабилитирал 816 „вештерки“ по повод одбележување 1000 годишнина од основањето на оваа надбискупија.

______________________________________________________________________________________________________

Дојде кај пријатели на Македонија – вака Европарламентарец го пречека гркот Самарас (ФОТО)

,, Да разговараме за проблемот на нашиот пријател Македонија, а после за вашиот ,,еуритис,,  

______________________________________________________________________________________________________

Баварија сака отцепување од Берлин

Од вчера тема број еден во Берлин и во Минхен е отцепувањето на Баварија. Огнот на сецесионизмот, како што дневниот весник Velt ја нарекува баварската иницијатива за уште поширока автономност, ја покрена Вилфирд Шарнагл, неофицијално чуварот на печатот на баварската посебност.

______________________________________________________________________________________________________

Во Германија се топат скали, во Алжир 46 степени во текот на ноќта

Денеска една фотографија го обиколи светот преку социјалните мрежи. На фотографијата е прикажано како од топлината се стопиле скалите на една куќа во Германија.

______________________________________________________________________________________________________

Косово ја снабдува Германија со органи

Приштинската клиника „Медикус“ е главниот извор за донација на човечки органи кои што се појавија на црниот пазар, а нивната крајна дестинација се клиниките во Гетинген, Регензбург и Берлин во Германија.

______________________________________________________________________________________________________

Нов скандал во германската тајна служба: Двајца полицајци биле членови на Ку Клух клан! Не добиле отказ!!!

Германија е потресена од злоделото на двајца активни полицајци, кои истовремено биле членови и на организиран расистички Ку Клух Клан.

______________________________________________________________________________________________________

Германците не сакаат да летуваат во Грција

Германците не сакаат да летуваат во Грција, а главна причина е тоа што истражувањата покажуваат дека тие и не се добредојдени таму.

______________________________________________________________________________________________________

Нови измамени студенти останаа без ветената работа во Германија

Во писмото кое стигналo до редакцијата на Факултети.мк што го испратиле студентите стои дека им била ветена добро платена работа како чистачи во болница во Минхен, но како минувало времето сфатиле дека всушност се измамени и дека се дел од планот на организаторот за негова лесна заработувачка.

______________________________________________________________________________________________________

Факултет во Германија го тужи студентот дека пребрзо студирал

Студент од Германија за успехот кој го имал во учењето е награден со тужба од својот факултет. 22 годишниот Марсел Пол од местото Арнсберг успеал да положи 60 испити за само 20 месеци на приватниот факултет за економија и менаџмент во Есен.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1