ФОТО: Струмичанец не сака ни ајвар ни пиперки – ужива да јаде змии!


Струмичанецот Ристо Бјадов е можеби еден од ретките Македонци кои драстично експериментираат во кујната.

Сите ние сакаме ајвар, зелник, овошје од земјава, но Ристо најмногу сака змии.

zmiiiii

Ги подготвува на различни начини.

-Змиите се деликатес во многу земји ама нашиот народ се уште не знае за тоа доволно, како се фаќаат и како се подготвуваат, а начинот ем ногу едноставен. Сите змии кои постојат на нашето поднебје може да се консумираат, изјави Ристо Бјадов за порталот СтрумицаДенес.

Змиите се специјалитет во Кина, а се јадат и во многу елитни ресторани ширум светот

zmiiiiiiiiiiiiiiii

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1