Јапонските автомобили се радиоактивни – ги откриле Русите


Руската царина спречила шверц на 300 радиоактивно контаминирани автомобили.

,, направивме инспекција 150.000 возила како дел од мониторинг мисијата по инцидентот со Фукушима минатата година, од нив 300 беа радиоактивни,, изјави Gennady Onishchenko шеф на руската организација за заштита на правата на потрошувачите.

Од Фукушима се што влегува во Русија од Јапан се проверува – храна, техника, облека. Досега биле проверени 500 000 пратки од кина, 908 бродови, 473 авиони и повеќе од 42 000 луѓе кој пристигнале од Јапан.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1