Кафичите, DJ-ите и сите кои пуштаат музика, а од тоа заработуваат ќе мора да плаќаат – нова давачка


Спред новата одлука, освен изведувачите во живо сега пари ќе треба да плаќа и секој кој пушта музика, а профитира од тоа.

Ако за изведувачите парите ги собираше ЗАМП, оваа такса ќе ја прибира новоформирана организација на македонската музикча индустрија ММИ каде членуваат музички продуценти и изведувачи.

Здружението ММИ, за Вест појаснува дека се работи за сосема нова давачка. Колку ќе се плаќа зависи од квадратурата на објектот и времетраењето. Ако кафулето има 100 метри квадратни ќе си плати месечна давачка од околу 1.500 денари.

Според министерството за култура со наплата ќе се започне на есен и додаваат дека иако ова е нова пракса во Македонија, не е новитет во светот.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1