Кјуриосити на Марс слуша музика – еве што е хит на Марс


Член на тимот на НАСА Eric Blood откри дека секое утро роверот “Curiosity,, кој е во мисија на Марс се буди со музика.

Плеј листата е наречена “Sol” што го означува моментот на изгрејсонцето.

Еве со што се буди кјуриосити.

– Sol 2: “Good Morning Good Morning” – Beatles

– Sol 3: “Good Morning Good Morning” од филмот “Singing In The Rain”

– Sol 5: Wagner – “The Ride of the Valkyries”, “Victory Song”: тема од филмот “Mission Impossible”

– Sol 6: “Got the Time” – Anthrax, и “Echelon” – 30 Seconds to Mars

– Sol 7: The Doors – “Break on Through”, и George Harrison – “Got My Mind Set on You”

– Sol 8: темата од филмот Star Wars (композитор  John Williams)

– Sol 9: “Wake Up Little Susie” – Simon and Garfunkel

– Sol 10: Frank Sinatra – “Come Fly With Me”

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1