Нова измама со телефони на Балкан – не се јавувајте на овие броеви


Корисниците на мобилни телефони а Балканот повторно се мета на измамници кои се обидуваат да ги ограбат преку мобилните телефони. На ова предупредиле и од Телекомот во БиХ и велат дека измамата е проширена на целиот Балкан.

smart-phoneОд таму ги предупредуваат граѓаните да не се јавуваат на пропуштените повици ниту да одговараат на смс пораките со непознати броеви кои почнуваат со позивниот број -0022xxxxxxxx- Гвинеја 096xxxxxxxx- Малдиви

Од Телекомот превземале активности за спречување на ваквата злоупотреба и блокирање на споменатите броеви. Според инфирмаците од Србија – голем број на граѓани веќе се пожалиле на големите сметки и пријавиле дека имале повици од броеви од странство од споменатите земји.

Со одговарање на смс или со повикување назад на овие броеви сметките се зголемуваат и за по неколку стотици евра.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1