Ова не е снег – цел град го прекри пена (Видео/Фото)


ocean-foam-003Ова на фотографиите не е снег туку морска пена која по поплавите во Австралија буквално по прекри цел град Queensland.Туристите едвај дочекаа и се забавуваат и фотографираат со пената. Се претпоставува дека густата пена настанала со распаѓање на една врста алги кои потоа се измешале со водата, а по поплавите пената е исрлена на брегот. Експертите велат дека пената брзо се разградува и не е опасна за околината.

foam1_18gbgis-18gbgiv

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1