Плаќате 500 грама, а месо има 300 грама – Измама во маркетите


 

Цените напрехрамбените производи се зголемуваат, потрошувачката исто така па бескрупулозните бизниси наоѓаат секаков начин да заработат денар повеќе.

Многумина од имаат кампањи дека ги намалиле цените – цените се намалени но и количината на производот. Купувате лосиот наместо половина литро внатре има 300 грама. 500 тежи со се кутијата. Дупло дно, заоблено шише кое ги лаже очите дека е поголемо а внатре волумен има помал – се само дел од начините на кои се измамуваат купувачите.

Жена во Хрватска открила уште една измама. Во голем маркет купила спакувано место – свински бут. На кутијата пишувало дека има 438 грама, толку и платила, но кога го измерила дома се фрапирала кога видела дека местото тежи 371 грам.

,, Едно плаќате друго добивате. На каса се обидоа да ми украдат 16 куни но забележав па ми ги вратија, за местото беше доцна видов дури дома – внимавајте пријатели куна по куна не се малку пари,, напишала на својот фејсбук гневната жена каде и ја објавила оваа фотографија.

 

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1