Помор на 500 пингвини – збунети бразилските научници


Во бразилската провинција Рио до Сул беа откриени 512 умрени пингвини.

Смртта на несреќните животни ги збуни научниците, затоа што на телата на пингвините нема повреди, или дамки од масло, а покрај тоа не биле умрени од глад.
Труповите на пингвините биле пронајдени меѓу градовите Траманда и Сидреира, а ги нашле локалните жители кои го пријавиле случајот до надлежните органи.
Научниците од центарот за поморски истражувања-Сесилмара, земал примероци од телата на 30 пингвини во обид да ја утврдат причината за смртта, а резултати треба да бидат готови за еден месец.
Станува збор за еден вид на пингвин кој се пари на југот на Јужна американската република и тоа во големи групи. Сепак, во периодот меѓу март и септември тие мигрираат на север во потрага по храна. Не е невообичаено на патот до север да починат, но тоа најчесто се случува од прегладнетост или исцрпеност, но смртта на толку голема група на здрави и добро нахранети пингвини, досега не било регистрирано.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1