Разгледница по апокалипсата


mai Крајот на светот според Маите, е само еден од апокалиптичните настани кои привлекуваат туристи. Луѓето сакаат среќни краеви. Особено кога станува збор за крај на светот.

Мексико е подготвен за утрешната посета од групи туристи во срцето на некогашното мајанско сарство, но тоа не е првата дестинација која доживеа туристички бум поради апокалиптичните настани.

Интересот за местото на катастрофата расте ширум целиот свет и привлекува туристи кои сакаат да видат нешто поразлично.

Во топ седум најинтересни апокалиптични места влегуваат: Мајанско Мексико, вулканот Ејафјадлајекидл на Исланд, Ground Zero во Њујорк, зоната околу никлеарниот реактор во Чернобил, Музејот Аушвиц – Биркен во Полска, Меморијалниот споменик во Нагасаки и Im во Англија.

vulkan2

nagasaki cernobil

ausvic

 

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1