Сава се дигна над 8 метри -загрозен и Белград!


Сава утре би можела да се излее по Белград, а под вода би можеле да се најдат улиците кај Ада Циганлија и Саемот.

sava1Сања Жугиќ, началник на управата за справување со ризик, за српски„Курир“ изјави дека Сава расте од час во час и дека најкритично ќе биде денес и утре.

– Огромни количони на вода доаѓаат. Најкритично ќе биде во Обреновец, Сремска Митровица, Белград. Тешко е да се прецизираат конкретни локации. Се очекува водостој над нивото за вонредни ситуации. Коритото на Сава ќе биде како коритото на Дунав, вели таа.

Тоа го потврди и министерот Александар Антиќ.

– Србија во наредните денови ја очекува серизона драма со Сава. Ќе ја браниме Србија од Сава.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1