Се организира прва ГЕЈ парада ,,Pride,, во Скопје


 

Во 2013 ќе биде организирана првата геј парада ,,Pride,, во Скопје – ова на денешниот состанок го одлучил одборот на ЛГБТ Јунајтед.

,, На состанокот одржан денес, одборот на ЛГБТ Јунајтед одлучи да се формира одговорно тело за организирање на првата парада на гордоста во Македонија, во 2013 година. Во ова работно тело ќе бидат повикани да се вклучат сите заинтересирани релевантни организации и институции кои работат на полето на човековите права, како што се различни амбасади, државни агенции, народниот правобранител и ЛГБТ организации од регионот и пошироко,, се вели во соопштението испратено до медиумите.

Нема информации за точниот датум на парадата.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1