Се повеќе политичари на Твитер – Твитер дипломатијата се шири


Се повеќе политичари користат Твитер за комуникација со бирачите – покажала  студијата на фирмата „Бурсон-Марстелер“. Дури  16 од 20 те лидери на групата Г20 редовно го користи Твитер.

Две третини од светските лидери отвориле свои налози на Твитер, но студијата покажала дека и не се осмелуваат да се пратат еден со друг – еден политичар ретко прати друг од спротивниот табор.

Претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, е најдобро поврзан заемно се следи со уште 11 други колеги.

Резултатите од оваа студија се објавија вчера во Швајцарија.

Студијата „Твитпломатија”, која је направила пи-ар фирмата „Бурсон-Марстелер” (Burson-Marsteller) покажува дека претседателот на САД Барак Обама има најмногу „следбеници” на Твитер.

Неговиот „твит” од 9. мај: „ На истополните парови треба да им се овозможи да ступат во брак” имал најмногу „ретвитовања” помеѓу сите политички твитови.

Но свој Твитер немаат лидерите од Г-20 од Кине, Саудијска Арабија, Индонезија и Италија. Според истражувањето, 30 лидери лично го користат Твитер.

И во Македонија Твитер станува популарен меѓу политичарите – сите партии имаат свои налог, а едни од најредовните на оваа мрежа се екс министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ кој речиси секојдневно твитуваат.

Премиерот Груевски на Твитер има 1000 следбеници. Најмалку активен и со најмал број твитови е Претседателот Ѓорѓе Иванов.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1