Скандал во МНР: Дипломат тужи поради дискриминација зашто бил геј!


Висок функционер во македонското МНР поднел тужба за мобинг зашто поради сексуалната ориентација не можел да напредува во кариерата, објавува весникот Вест.

Како што дознава весникот дипломатот трпел и закани по животот од своите сопартијци во партијата Обрдинети за Македонија.

Случајот за Вест го потврдила и Комисијата за заштита од дискриминација. Од таму рекле дека дипломатот тужи зашто не бил избран за конзул поради сексуалната ориентација. Но од МНР им тврделе дека покрај овој имале уште 6-7 други кандидати на конкурсот но никој не ги исполнил условите па конкурсот бил поништен.

Tags: , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1